Szkolne imprezy

„Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

We wtorek 20 lutego w naszej szkole odbył się happening pod tytułem „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Celem akcji było przypomnienie o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu. Rola odblasków jest bardzo znacząca. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego poruszającego się na drodze jest w stanie szybciej zareagować – ominąć, wyprzedzić czy zahamować. Niejednokrotnie odblaski mogą uratować nam życie, a więc pamiętajmy o nich, gdy na drodze jest ciemno.

Pat-wieczorowisko

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. W myśl tej idei 9 lutego odbyło się w naszym gimnazjum Pat-wieczorowisko. Pierwszym gościem naszego spotkania był znany dobrze młodzieży mł. asp. Krzysztof Kolator, policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Opowiedział on historie młodych ludzi uzależnionych od narkotyków. Przestrzegał przed konsekwencjami złego wyboru i jego następstwach prawnych. Następny z naszych gości to pan Daniel Zaręba, policjant i nauczyciel wf-u z zawodu. Opowiedział o aktywnej formie spędzania wolnego czasu oraz swojej ogromnej pasji do sztuk walki. Daniel Zaręba jest trenerem UMKS Viktoria Ostrołęka oraz czynnym zawodnikiem (wywalczył w kickboxingu brązowy medal w zawodach rangi Pucharu Polski). Po rozmowie przyszła pora na część praktyczną, na której każdy mógł poznać podstawowe elementy samoobrony oraz sportów walki. Podczas zajęć panowała miła i przyjazna atmosfera. W dalszej części wieczorowiska odbył się mecz siatkówki, niektórzy doskonalili swoje umiejętności gimnastyczne lub grali w towarzyskie gry planszowe i posilali się pizzą. Bardzo cieszy fakt, że w spotkaniu wzięło udział aż 33 osoby. 

Tydzień Konstytucyjny

W środę, 31 stycznia odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu Tydzień Konstytucyjny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnik, pan Paweł Niewiadomski, przeprowadził lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem zgodziła się objąć prof. Ewa Łętowska. Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji, działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz promowanie świadomego obywatelstwa i zachęcenie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji. Zajęcia poświęcone były ustawie zasadniczej, dyskusji, debacie wymagającej refleksji i wspólnym poszukiwaniu argumentów. Prawnik przedstawił kazusy oparte na autentycznych wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, które były bardzo interesujące dla naszych gimnazjalistów - między innymi dotyczące prawa do nauki, wolności słowa, organizacji zgromadzeń spontanicznych... Co na to Konstytucja? Wspólnie z uczniami pan prawnik zaglądał do Ustawy Zasadniczej i sprawdzał, jak chroni ona prawa i wolności, oraz jak zaleca się rozwiązywanie konfliktów dwóch różnych wartości.


Tanecznie, fotograficznie, loteryjnie

W sobotę, 13 stycznia, nastąpiło rozrywkowe podsumowanie pierwszego półrocza roku szkolnego 2017/2018. Mówiąc inaczej, tuż przed feriami odbyła się dyskoteka choinkowa. Tym razem impreza miała charakter bardzo kameralny. Oczywiście, grała muzyka, można było tańczyć w rytm znanych przebojów, ale zdecydowanie większym zainteresowaniem tego wieczoru cieszyła się fotobudka, która pozwalała uwiecznić się w fantazyjnym przebraniu, często u boku równie oryginalnie wystrojonych koleżanek lub kolegów. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła loteria fantowa. Za symboliczną złotówkę uczniowie nabywali fanty-niespodzianki, co pozwalało najpierw przeżyć dreszcz niepewności, a potem chwile zadowolenia czy wręcz radości, a nawet jeśli los nie uszczęśliwił, pozostawała transakcja wymienna. Zatem, w tym roku dyskoteka okazała się uzupełnieniem do (jak początkowo planowano) dodatkowych atrakcji. Cóż, tak czasem bywa. Ważne, że humory dopisywały.


Spotkanie z policjantami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce

W czwartek 11 stycznia, mogliśmy ponownie w tym semestrze spotkać się z policjantami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Mł. asp. Krzysztof Kolator wraz z sierż. szt. Anetą Waracką rozmawiali z młodzieżą o konsekwencjach posiadania, handlu czy spożywania wszelkiego rodzaju używek. Opowiadali o autentycznych historiach młodych ludzi, których życie zamieniło się w dramat przez jeden niewinny błąd. Przestrzegali przed próbami i eksperymentami z narkotykami, alkoholem, papierosami czy e-papierosami. Ze szczegółami przedstawili niebezpieczne sytuacje, których należy unikać i radzili jak sobie w takich sytuacjach radzić.


Gimnazjalne kolędowanie

Z pewnym wyprzedzeniem, bo już we wtorek, 19 grudnia, zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie bożonarodzeniowe. Symbolicznym środkiem uczyniliśmy świąteczny stół, za którym usiedli uczniowie-gospodarze, a wokół nich zgromadzili się zaproszeni goście, młodzież i pracownicy szkoły. Wszyscy stali się gimnazjalną rodziną, która zebrała się, aby rozmawiać o Narodzeniu Pańskim, związanych ze świętowaniem tego radosnego wydarzenia obyczajach kultywowanych przez kolejne pokolenia Polaków. Rozmowy przeplataliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd. Nie mogło obyć się bez życzeń na najbliższe dni oraz nadchodzący rok 2018. A spotkanie gimnazjalnej rodziny zamknęły sparafrazowane słowa jednej z bardziej znanych kolęd: Podnieś rękę Boże Dziecię i pobłogosław nam!


Mikołajkowe harce

Imieniny św. Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego planu dnia. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano dzień bez mundurka dla osób, które przywdziały stroje kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. W efekcie naszą szkołę opanowały mikołaje, śnieżynki, renifery, a nawet elfy. Klasa 3 C, w której najwięcej uczniów dało porwać się szaleństwu przebierania, otrzymała nagrodę – czekoladowe bombki od Samorządu Uczniowskiego. Ponadto, aby umilić mikołajki, podczas długiej przerwy słuchaliśmy świątecznych piosenek, które wprawiły nas we wspaniały nastrój. Panie z Rady Rodziców zadbały o nasze apetyty, rozdały smaczne zapiekanki. Pani Dyrektor, chcąc poprawić nastrój jeszcze bardziej, obdarowała wszystkich uczniów i nauczycieli czekoladowym mikołajami. Nie zapomniano również o fanach sportów halowych, gdyż rozegrany został Szkolny Siatkarski Mikołajkowy Turniej Mikstów. Po długiej i zaciętej walce mistrzostwo szkoły zdobyła klasa II C w składzie: Gabriela Bacławska, Julia Borkowska, Katarzyna Zaborowska, Kinga Żebrowska, Szymon Majkowski i Hubert Majkowski. Dziękujemy wszystkim drużynom i uczniom za zaangażowanie, walkę fair play, sędziowanie oraz pomoc w organizacji, a zarządowi Samorządu Uczniowskiemu i Radzie Rodziców za to, że zawsze o nas pamiętają i angażują się w życie szkoły.


Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

W środę, 29 listopada, Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej. W tym dniu świetlica szkolna została zamieniona w „salę wróżb". Rada Samorządu Uczniowskiego, wspierana przez koleżanki i kolegów, na ten moment przeobraziła się we wróżki i wróżbitów. Przepowiadano wszystkim chętnym przyszłość na podstawie lanego wosku, papierowego serca, wróżono również z magicznego drzewka czy przy użyciu magicznego atramentu. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej wróżby. Ich katalog był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie, a także zabawa w zjadanie groszku ptysiowego ze sznurków na czas. W tle przygrywała dobra muzyka. Wszyscy bawili się wesoło. Głodni uczniowie mogli się posilić pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców z każdej z klas. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.


„WISŁOFONIA"- koncert chórów Akademii Chóralnej- Śpiewająca Polska

Kolejny raz mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska prowadzonym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu a finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku w koncercie wystąpiło 22 chóry dziecięce i młodzieżowe. W utworach o rzece Wiśle chórzystki z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu i Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Rzekuniu pod batutą Agnieszki Majewskiej oraz grupa aktorska przygotowana przez Pana Sylwestra Wociala poruszyła wiele serc. Sakralna sceneria Kościoła p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Bielanach w Warszawie dodała rangi temu wydarzeniu. Wszystkim udzieliła się podniosła atmosfera, oczarowało profesjonalne podejście naszych chórzystek i aktorów. Gratulujemy występu i dziękujemy za kolejne ubogacające doświadczenie.


Złoty Kamerton dla chórzystów z Rzekunia

W dniach 17-19.11.2017 r. odbył się XXXVII OGÓLNOPOLSKI KONKURS CHÓRÓW A CAPPELLA DZIECI I MŁODZIEŻY W BYDGOSZCZY, współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. W kategorii Dziecięce chóry szkolne do lat 16 - I miejsce- ZŁOTY KAMERTON oraz puchar Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty zdobył chór Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu i Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu pod batutą Pani Agnieszki Majewskiej. Akompaniował Pan Kamil Fluks. Serdecznie gratulujemy!


Bo nie ma ziemi obiecanej, jest tylko ziemia przeznaczona

W piątek, 10 listopada, świętowaliśmy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dla społeczności gimnazjum to również dzień pamięci o patronie – Marszałku Józefie Piłsudskim. Najważniejszym momentem świątecznego dnia była uroczystość, w której uczestniczyli zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. W okolicznościowych przemówieniach, w zaprezentowanym przez artystów programie podkreślano rolę historii w kształtowaniu postaw patriotycznych, dumy narodowej obecnych i przyszłych pokoleń. A przecież historia, ta pani „naszych dni i nocy”, potrafiła doświadczać Polaków dość boleśnie, prowadzić krętymi drogami, zbierać krwawe żniwo. Wędrowcom po tych drogach złożyliśmy hołd, wierszem, pieśnią i obrazem. To była poruszająca lekcja o tym, co za nami, ale z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.


Spotkanie z policjantem

W dniu 9 listopada gimnazjum odwiedził mł. asp. Krzysztof Kolator, policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Podczas spotkania poruszał tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem w sieci: poznaliśmy wszelkie formy zagrożeń na jakie może natknąć się młodzież podczas codziennego korzystania z Internetu, skąd się bierze hejt i jakie mogą być tego niepożądane skutki. Co to jest cyberprzemoc i co „mówi” prawo na ten temat. Jak możemy się ustrzec i zabezpieczyć oraz jak postępować w sytuacji jeśli to nas dotyka problem cyberprzemocy.


Wycieczka teatralno-muzealna do Warszawy

30 października uczniowie gimnazjum wybrali się do Warszawy na wycieczkę szkolną. Głównym punktem programu była sztuka teatralna pt. ”Fahrenheit 451” wystawiona w języku angielskim na deskach teatru Studio Buffo. Sztuka powstała na podstawie powieści Raya Bradbury’ego o tym samym tytule. Wizja autora, szokująca przed półwieczem, dzisiaj także budzi dreszcz przerażenia – oto na własne oczy widzimy, jak futurystyczne i groźne założenia autora stają się rzeczywistością. Dobrowolne odrzucenie dorobku kultury, schedy po pokoleniach przodków, szokuje, ale przykład strażaka Guya Montaga pokazuje, że nie jest łatwo zabić człowieczeństwo, a to, co dobre, zawsze w człowieku na wierzch wypłynie. Poza obejrzeniem sztuki teatralnej uczniowie odwiedzili Pałac Królewski w Wilanowie. Rezydencja, letnia siedziba króla Jana III Sobieskiego, zachowała ślady po dawnych mieszkańcach, ich zainteresowaniach i obyczajach, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Muzeum wilanowskie jest miejscem pamięci o wydarzeniach, które składają się na historię Rzeczypospolitej, a podróż do Wilanowa pozwala dotknąć tego, co w naszej tradycji istotne i co jest częścią wspólnej kultury europejskiej. Wycieczka, mimo że pogoda nie sprzyjała, okazała się bardzo udana, uczniowie wracali do domu w świetnych humorach.


„Straszna” dyskoteka

26 października 2017 r. w naszym gimnazjum została zorganizowana dyskoteka w klimacie Halloween. Impreza była wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, wzięli w niej udział nie tylko uczniowie gimnazjum, ale także najstarsze klasy Szkoły Podstawowej w Rzekuniu. Po drugie, wielu uczniów przebrało się lub ucharakteryzowało na postacie rodem z domu strachów. Po trzecie, specjalnie na tę okazję przystrojono świetlicę szkolną. Czterogodzinną zabawę ponad stu uczniów urozmaicały konkursy prowadzone przez uczniów z zarządu Samorządu Uczniowskiego pod życzliwym, ale i czujnym okiem nauczycieli języka angielskiego – pani Marii Pluszczewicz i pana Waldemara Cymesa.


Dzień Papieski

W piątek, 20 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Na uroczystym apelu, przeplatanym modlitwą i śpiewem, wysłuchaliśmy opowieści ks. Tomasza Święcińskiego, o życiu i posłudze świętego Jana Pawła II. Apel miał na celu zachęcić nas do refleksji, wspólnej modlitwy i poukładania wartości. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy Barkę - ulubioną piosenkę św. Jana Pawła II.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W piątek, 29 września 2017 roku, odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przy poszanowaniu zasad demokratycznego państwa, z zachowaniem tajności, bezpośredniości, powszechności, równości i proporcjonalności, młodzież oddała swoje głosy na przewodniczącego samorządu, jego członków oraz opiekuna. Na 150 uprawnionych do głosowania w wyborach wzięło udział 98 osób. Frekwencja wynosiła 64%. Przewodniczącą została Patrycja Zyśk z klasy III c . Młodzież zdecydowała także o tym, iż opiekunem Samorządu Uczniowskiego będzie pani Maria Pluszczewicz. Wybory spodobały się społeczności szkolnej karty do głosowania, kabiny i urna wyborcza stanowiły bowiem przedsmak tego, co spotka młodych wyborców w dorosłym życiu. Miejmy nadzieję, że wówczas dokonają równie trafnych i mądrych wyborów.


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole świętowaliśmy 13 października w piątek. Uroczysta akademia odbyła się na ostatniej godzinie lekcyjnej. Swoją obecnością uświetnili ją pani Sekretarz Gminy Bożena Jaskólska, Dyrektor Zakładu Obsługi Gminy pan Marian Grzegorczyk, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Grażyna Majkowska oraz przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Marzena Szyjka i Pani Aneta Lis. Uczniowie w piosenkach i wierszach podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za pracę na rzecz szkoły i za trud wychowania i nauczania. Nie obyło się bez nuty historycznej, czyli wspomnień na temat narodzin Komisji Edukacji Narodowej i jej wpływów na dalsze kształcenie młodych pokoleń Polaków. Wdzięczność za pracę nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych wyraziła także pani dyrektor Małgorzata Lubecka, podkreślając znaczenie misji, jaką mają do spełnienia wszyscy pracownicy oświaty.


Sprzątamy świat

Jak co roku nasi uczniowie uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”. Tym razem przystąpiliśmy do niej w piątek, 29 września. Grupy wyruszyły, aby uprzątnąć tereny wyznaczone wzdłuż rzekuńskich ulic. Okazja do zadbania o porządek, połączona z możliwością grupowego spaceru, to dla gimnazjalistów przyjemność, dlatego, jak zwykle, humory dopisywały, a śmieci szybko lądowały w workach. Nie obyło się też bez refleksji, czy kiedyś zdarzy się tak, że akcja „Sprzątanie świata” przestanie być potrzebna…


Spotkanie z pisarką Sandrą Borowiecką

W piątek 22 września nasi uczniowie spotkali się z pisarką Sandrą Borowiecką- redaktor naczelną magazynu reporterskiego ,,Szpalta". Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzekuniu i w ramach kolejnej edycji Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego. Młodzież miała okazję poznać tematykę pisarską gościa, przypomnieć sobie wiadomości z okresu II wojny światowej a także usłyszeć wiele ciekawostek na temat polityki nazistów oraz współczesnych prądów ideologicznych w Europie i na świecie. Uczniowie chętnie też poznali tajniki warsztatu pisarskiego oraz wydawnicze koleje książek. Nasz gość zaciekawił słuchaczy fabułą swoich powieści. Zainteresowani uczniowie mieli okazję do rozmowy i nawiązania bliższego kontaktu z pisarką. Bardzo dziękujemy Pani Sandrze Borowieckiej za pozostawienie nam w zbiorach bibliotecznych swoich dwóch książek: ,,Ani żadnej rzeczy" oraz ,,Która jego jest". 2017/2018 !


Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach – EDWARD 2017 również w Gimnazjum w Rzekuniu

21 września podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich krajach europejskich prowadzona była druga edycja akcji pod nazwą EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych). W akcję zaangażowali się także uczniowie Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu wraz z nauczycielami. Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Data realizacji działań EDWARD tj. 21 września br., nie jest przypadkowa, bowiem akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W działania EDWARD pomimo niesprzyjającej aury chętnie zaangażowała się młodzież wielu placówek z Ostrołęki oraz z powiatu ostrołęckiego, również z naszej szkoły. Nasi uczniowie wzięli udział w pogadankach oraz obejrzeli filmy na temat bezpieczeństwa na drodze, a w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa uczestniczyli w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. Wykonali też plakaty poruszające ważne problemy ruchu drogowego, z którymi wyszli na ulicę, aby promować bezpieczne zachowania na drodze. W ten sposób zamanifestowali, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Policjanci z Posterunku Policji w Rzekuniu w ramach prowadzonej akcji czuwali w tym dniu w rejonie naszej szkoły.


"Przełajem przez Przystań"

Nie ma to jak aktywny weekend. Wszędzie mówi się o zdrowiu, złym wpływie nadużywania Internetu i przesiadywania z telefonem w ręku. Niektórzy z naszych gimnazjalistów potrafią zrównoważyć obie te czynności. W Przystani 10 września wzięliśmy udział w biegu 3P „Przełajem przez Przystań”. Możemy być dumni z osiągnięć naszych gimnazjalnych kolegów i koleżanki. Gratuluję Szymonowi Nizińskiemu za zajęcie I miejsca, Mateuszowi Adamowskiemu za zdobycie II miejsca oraz Jakubowi Nizińskiemu za osiągnięcie IV miejsce w kat. chłopców gimnazjum. Naszą szkołę godnie reprezentowali także Hubert i Szymon Majkowscy oraz Julia Borkowska, która zmieściła się w pierwszej dziesiątce. Dziękuję wyżej wymienionym za podjęcie rywalizacji i sportową postawę. Słowa podziękowania kieruję również do rodziców za to, że znaleźli czas aby przywieźć swoje pociechy, za wierne kibicowanie i pomoc podczas biegów.
                                                                                                                                                                Justyna Sokołowska


VIII spotkania młodzieży polsko-izraelskiej w Kosowie Lackim i Treblince

Już po raz ósmy na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyło się polsko-izraelskie spotkanie młodzieży pt.: „Jesteśmy Razem”. W tegorocznych warsztatach edukacyjnych wzięło udział prawie pół tysiąca młodych ludzi z Polski i Izraela. W tym roku do tego grona dołączyli też gimnazjaliści naszej szkoły. Projekt został zorganizowany przez wojewodę mazowieckiego, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie rozpoczęły wspólne warsztaty integracyjne prowadzone przez nauczycieli szkół polskich i izraelskich. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Treblince. Obchody główne zostały poprzedzone minutą ciszy, odśpiewaniem hymnu Polski i Izraela i złożeniem wieńców na terenie byłego Karnego Obozu Pracy. Wzruszającą chwilą corocznych spotkań jest zapalenie sześciu zniczy symbolizujących liczbę ofiar Holocaustu. Oprawę artystyczną wzbogacił program zaprezentowany zarówno przez polską, jak i izraelską młodzież. Potem głos zabrali goście, przedstawiciele kancelarii prezydenta RP, rządu, ambasady Izraela i władz lokalnych. Udział w projekcie był wyjątkową lekcją historii. Dziś wydaje się rzeczą zasadniczą, abyśmy z jednej i drugiej strony dążyli do porozumienia i przyjaźni, pomimo zła i niegodziwości jakiego w naszych wspólnych dziejach było wiele. Powinniśmy i chcemy być strażnikami pamięci o holokauście. Tej przerażającej, niewyobrażalnej zbrodni, którą ludobójczy reżim hitlerowski popełnił na 6 milionach Żydów europejskich. Połowę jego ofiar stanowili obywatele Rzeczypospolitej. Ocalała reszta ludności znosiła nędzę i poniewierkę, jakiej od wielu stuleci nie zaznały narody Europy. Dziś Polacy i Żydzi są dziedzicami tej trudnej i bolesnej zarazem przeszłości. Udział w projekcie pozwolił nam lepiej zrozumieć zawiłość tej historii. Dał możliwość wymiany poglądów i spostrzeżeń. I co ważne- doskonalił praktyczną znajomość języka angielskiego. Poniedziałkowe spotkanie w Kosowie Lackim upłynęło w nastroju zadumy i refleksji. Podkreślił to szczególnie padający deszcz i … „Śpij kolego” odegrany na końcu uroczystości. Była to dla nas wspaniała lekcja tolerancji, pojednania i dialogu. Mamy nadzieję wrócić tam jesienią przyszłego roku. 2017/2018 !


Nowy rok szkolny rozpoczęty

Ani się obejrzeliśmy, a skończyły się wakacje. W poniedziałek, 4 września, korytarze szkoły ożyły, pojawili się zaproszeni goście, pracownicy, rodzice, a przede wszystkim uczniowie. W hali sportowej, gdzie odbyła się uroczystość, powitała ich nowa dyrektor szkoły, pani Małgorzata Lubecka. W przemówieniu wspomniała nie tylko o tym, co przyniesie nowy rok szkolny, ale także o 78. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wątek wojenny zawierała też część artystyczna, choć więcej uwagi uczniowie poświęcili napięciu pomiędzy pesymistycznym a optymistycznym podejściem do przełomu wakacyjno-szkolnego. Z wiarą, że górę weźmie optymizm, życzymy wszystkim udanego, pełnego sukcesów roku szkolnego 2017/2018 !


Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nasze gimnazjum wzięło udział w Narodowym Czytaniu. Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Otrzymaliśmy z tej okazji pamiątkową pieczęć od Prezydenta Andrzeja Dudy. Fragmenty dramatu czytali zaproszeni goście: Wójt Stanisław Godzina, Sekretarz Gminy Bożena Jaskólska oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu Agnieszka Majdecka, czytali także uczniowie klas trzecich gimnazjum. Gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły podstawowej zapoznali się z życiorysem Stanisława Wyspiańskiego w kontekście wydarzeń historycznych w Polsce. Poznali bohaterów dramatu umiejscowionych w historii Polski XIX i XX wieku. Dla uczniów była to ważna lekcja historii - weselnikom dramatu bliskie było wspomnienie o rabacji galicyjskiej z 1846 roku - poważny konflikt pomiędzy panami a chłopami. Odnaleźliśmy także nawiązania do buntu ukraińskich chłopów wobec polskiej szlachty z 1768 roku. Wydarzenie było inspirowane przez Rosjan, którzy przekonali ukraińskich popów, że Polska szykuje się do przymierza z muzułmanami przeciwko prawosławiu. W obronie wiary natychmiast stanęli bitni Kozacy. Krwawy zryw został stłumiony przez wojska konfederacji. Bronowickie wesele jest typowo polskie, nie brak więc na nim zażartych dyskusji na tematy historyczne i polityczne. Chłopi i panowie przerzucają się zarzutami - chłopi- krytykują stagnację i tchórzostwo inteligencji, panowie zaś - ośmieszają brak wykształcenia chłopów oraz ich prymitywizm. Uczniowie z uwagą poznawali tę trudną dla naszego kraju historię, a zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu tej lekcji.


„Moniuszko inaczej śpiewany”

Dn. 2.07.2017r. Chór Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu wraz z dyrygentem panią Agnieszką Majewską wziął udział w koncercie „Moniuszko inaczej śpiewany”, który odbył się we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. Koncert był finałem ogólnopolskiego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, edycja 2017r. Dziesięć wybranych chórów z całej Polski prezentowało na scenie utwory Stanisława Moniuszko. Młodym wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Leopoldinum NFM, oraz soliści – śpiewacy. Nad całością koncertu czuwała dyrygent NFM dr hab. Agnieszka Franków – Żelazny. Utwory w nowoczesnych aranżacjach opracował Roman I. Drozd. Na koncercie można było usłyszeć fragmenty oper „Halka”, „Straszny dwór” oraz pieśni pochodzące ze Śpiewników domowych. Chór z Rzekunia wraz z chórem ze Szczucina wykonał utwór „Bakczysaraj” ze zbioru Sonety Krymskie. Zespoły biorące udział wspólnie zaśpiewały utwory „Jak lilia”, „Modlitwa w kościółku”, „Dziad i baba”, „Kum i kuma” oraz Mazura z opery „Straszny dwór”. Próby poprzedzające koncert były wartościową lekcją dla młodych chórzystów, a koncert dostarczył niesamowitych wrażeń, które pozostaną w pamięci do końca życia.


Dobre słowa, Pat i my

Film
Zakończenie roku szkolnego 2016 / 2017

Galerie zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2016 / 2017.


23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i jednocześnie pożegnanie klas III. Ich uczniowie (przy wsparciu młodszych koleżanek i kolegów), przygotowani przez panie: Marię Pluszczewicz i Agnieszkę Majewską, przedstawili część artystyczną, której przesłanie oddawało hasło: „Dużo bym dał, by przeżyć to znów - wehikuł czasu to byłby cud.” Na początku zaproszeni goście i społeczność szkolna obejrzeli pokaz slajdów, słuchając piosenki pt. „Ale to już było” śpiewanej przez Natalię Szulc i Oliwię Szymańską. Następnie, rozbawiona już publiczność, dała się porwać rytmom disco polo wygrywanym przez uczniów klas trzecich na dzwonkach. Potem przyszedł czas na przeniesienie się do sali sądowej. Osądzano szefowe gangów (tzn. wychowawczynie) klas 3 A, 3 B i 3 C o groźnie brzmiących pseudonimach: Krwawa Mary, Zabójcza Wiola i Groźna Marzenka. Grupę przestępczą Krwawej Mary skazano na kilkuletni pobyt w pobliskim ośrodku wychowawczym o złagodzonym rygorze, Zabójczą Wiolę i jej ludzi wysłano na trzyletni pobyt w placówkach, gdzie, aby odkupić winy, zostaną zmuszeni do wytężonej pracy, Groźną Marzenkę i jej podejrzane otoczenie czeka przykucie do książek i zeszytów w ośrodkach wychowawczych o zaostrzonym rygorze. Kiedy sprawiedliwości stało się zadość, rozpoczęła się część oficjalna. Uczniowie klas I i II otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i dyplomy za stuprocentową frekwencję lub czytelnictwo. Następnie wszyscy uczniowie klas III kończący naukę w naszym gimnazjum odebrali swoje świadectwa z rąk wychowawców i pani dyrektor. Szczególnym wyróżnieniem, medalem dla najlepszego absolwenta, w tym roku szkolnym odznaczono Zuzannę Frydrych z klasy III B. Uhonorowano również sportowców, którzy otrzymali medale czy statuetki za osiągnięcia sportowe (Piotr Waniewski kl. III A i Kacper Szwed kl. III C). Przyznano nagrody za PaT-Ortografisko, konkursy języka angielskiego i konkursy o holokauście, a także za 3-letnią pracę w chórze szkolnym. Nie zapomniano również o najlepszych uczniach klas trzecich: Natalii Pupek, Jakubie Bednarczyku i Zuzannie Frydrych, których rodzice otrzymali od pani dyrektor listy gratulacyjne. Na zakończenie tej części Patrycja Kupis wyrecytowała wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego : "Ile razem dróg przebytych? Ile ścieżek przedeptanych? Ile w trudzie nieustannym Wspólnych zmartwień, wspólnych dążeń? Chciałbym wszystkie takie chwile ocalić od zapomnienia." Prowadzący dodał, iż od zapomnienia chcielibyśmy ocalić również nasze gimnazjum, z którym po tym roku szkolnym pożegna się pani dyrektor Magdalena Mieszkowska. Przedstawiciele Rady Rodziców wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wręczyli pani dyrektor kosz słodyczy, wysłuchaliśmy dedykowanej jej piosenki, którą wykonała Olga Kiersnowska. Uroczystość zwieńczyło wręczenie kwiatów gościom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Jeszcze odbiór świadectw, pożegnanie i … żegnaj szkoło, niech żyją wakacje!Gimnazjaliści z Rzekunia na Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Młodzieżowych w Warszawie

Multimedia kontra książka? O tym, jak młodzież może wpłynąć na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych przedszkolaków i uczynić atrakcyjnym czytanie młodszym kolegom przekonali się w bieżącym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. W realizacji części podstawy programowej gimnazjum, którą jest projekt edukacyjny, wybrali propozycję Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i projekt PoczytajMy. Gimnazjaliści utworzyli Klub Czytelniczy i nawiązali kontakt z oddziałami i punktami przedszkolnymi w SP w Borawem i SP w Dzbeninie. W spotkaniach czytelniczych z przedszkolakami promowali czytelnictwo wśród młodszych kolegów gminy Rzekuń dzieląc się swoimi doświadczeniami, zapraszając do wspólnej zabawy, zajęć plastycznych, tańca. Sami tak mówią o projekcie: „Efekt końcowy przeszedł nasze oczekiwania: dzieci bardzo się angażowały we wspólne czytanie, były skupione na szczegółach, chętnie brały udział w zajęciach, zaproponowanej integracji. My także poczuliśmy, że jesteśmy potrzebni, że to czytanie to coś więcej niż projekt, bo zyskaliśmy uznanie naszych małych słuchaczy, a to zobowiązuje także nas do systematycznego czytania”. Z każdego spotkania uczestnicy projektu zamieszczali pisemną relację i fotoreportaż na platformie internetowej CEO. Tak mówią o tym doświadczeniu: „Największym naszym sukcesem było to, że zostaliśmy dostrzeżeni przez panią koordynator projektu PoczytajMy i nasza relacja została zamieszczona na platformie projektu. Chociaż mieliśmy poczucie ciekawie i dobrze zrealizowanego projektu i to już był sukces, to jednak to wyróżnienie dodało nam skrzydeł i myślimy o kontynuacji działań.” To wyróżnienie zaowocowało zaproszeniem na Ogólnopolski Przegląd Projektów Młodzieżowych w Warszawie, w którym reprezentantki Klubu Czytelniczego: Kamila Drężek, Olga Kiersnowska, Paulina Ochtera, Aniela Pyskło uczestniczyły 13 czerwca 2017r. Specjalnie na tę imprezę w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przygotowały stoisko o swoim projekcie, a przed ekspertami CEO zaprezentowały teatrzyk pacynek i kanon, którego śpiewem zaraziły innych uczestników OPPM. Przepiękna sceneria miejsca oraz możliwość czerpania z doświadczeń innych uczestników tego spotkania niewątpliwie zaowocują dalszymi kreatywnymi działaniami. Uczennice deklarują bowiem, że kontynuacja projektu nastąpi także w przyszłym roku szkolnym.


Mazowiecki Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych

W br szkolnym dwoje uczniów naszego gimnazjum zostało stypendystami powyższego programu. Są to Zuzanna Frydrych oraz Jakub Bednarczyk. Program jest cykliczny i odbywa się od kilku lat. Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka jest projektem Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowanym przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i krajowych środków publicznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa X- Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.3 Programy stypendialne. Stypendium może być wydatkowane przez stypendystę na cele edukacyjne, bezpośrednio związane z rozwojem edukacyjnym poprzez realizację Indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego ucznia (m.in. na zakup literatury fachowej, pomocy dydaktycznych, podstawowego wyposażenia miejsca nauki w domu, opłacenie uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych oraz korzystania z Internetu itp.). Celem projektu jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z obszaru Województwa Mazowieckiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki i przedsiębiorczości. Projekt Jakuba obejmował przedmioty przyrodnicze. Temat: „Górny i Środkowy bieg Narwi – czy to ta sama rzeka”? Jakub prowadził badania fizyko-chemiczne wody w Narwi. W tym celu pobierał próbki wody z Kurowa oraz Ostrołęki i przeprowadził badania fizyko-chemiczne wody. Badał też szerokość, głębokość oraz przepływ rzeki. Podsumowanie badań przedstawił w formie wystawy fotograficznej oraz wykładu. Ogólne wnioski i przesłanie Jakuba sformułowane po realizacji projektu brzmi następująco: praca badawcza wymaga cierpliwości, uwagi, konieczności wykonania wielokrotnych powtórzeń tych samych badań i doświadczeń, ciągłego analizowania wyników, weryfikowania hipotez, zastanawiania się dlaczego wyniki są zgodne z postawionymi tezami lub się z nimi rozmijają, dlaczego i kiedy należy uznać wynik za niewiarygodny i co należy zrobić dalej. Trzeba umieć wyszukiwać informacje w różnych źródłach i korzystać z uprzejmości różnych instytucji. Tego wszystkiego uczyłem się przez ostatni rok. Wiem na czym polega praca badawcza, praca w laboratorium, praca na odczynnikach. Takiego doświadczenia życzę każdemu uczniowi. Projekt Zuzanny także obejmował zakres przyrodniczy, ale przedmiotem wiodącym była biologia. Temat projektu: „Wpływ różnych czynników na wzrost i fotosyntezę moczarki kanadyjskiej”. Zuzia badała wpływ zagęszczenia oraz temperatury na wydajność procesu fotosyntezy. Sprawdzała także jak zakwaszenie środowiska i wprowadzenie do niego fosforanów i azotanów wpływa na fotosyntezę. Własne badania pozwoliły jej na weryfikowanie postawionych hipotez, które nie zawsze były zgodne z jej przewidywaniami. Po zakończeniu doświadczeń Zuzia przedstawiła wyniki swoich badań w formie prezentacji i wykładu. Starała się zachęcić młodszych kolegów do udziału w tego typu inicjatywach, bo daje to możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań.
Zuzanna Frydrych, Jakub Bednarczyk
oraz opiekunowie projektów Aneta Dyjak i Sylwia Lenkowska


Szlakiem Bitwy pod Ostrołęką

13 czerwca 2017 r. uczniowie klasy IIIC udali się na wycieczkę: Szlakiem Bitwy pod Ostrołęką. Pogoda nam nie sprzyjała, ale wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Fotki z wycieczki

Wycieczka na Pomorze – 6 – 8 czerwca 2017r.
Nagrodzone prace w konkursie fotograficznym

Relacja w puntach:
1. Olsztyn niezwykły – Kopernik, Łyna, wieża zamkowa, Muzeum Nowoczesności, Planetarium i taksówka dla Eweliny:)
2. Malbork nocą: grające fontanny oraz światło i dźwięk na zamku, niezawodny GPS – prowadził nas Bartosz,
3. Gdańsk i morze dla zmęczonych nauką – Starówka w Gdańsku, optyk dla Julii, CIUCIU, Muzeum Solidarności, MOLO w Sopocie:)
4. Muzeum Stutthof w Sztutowie – trudna historia
Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Chętnie zorganizujemy kolejną.
W konkursie fotograficznym pt.: „Nasza wycieczka” nagrodzone zostały prace: Julii Borkowskiej (klasa IIIA), Aleksandry Lubeckiej (klasa IB), Alicji Siemiątkowskiej (klasa IIC) oraz Alicji Szymańskiej (klasa IIA).


Dzień Dziecka w Gimnazjum w Rzekuniu

Nasi uczniowie często lubią podkreślać, że czują się młodzieżą, ale 1 czerwca chętnie nazywają się dziećmi i równie chętnie świętują. Dlatego po czterech lekcjach udali się na boisko, aby oddać się rozrywce. Najpierw przedstawiciele każdej z klas popisywali się w konkursie wiedzy o szkole. Następnie młodzież wybrała najlepsze hasło podsumowując „dni życzliwości i dobrych słów”. Równocześnie odbywały się turnieje piłki nożnej oraz ringo. Poza tym w trakcie imprezy można było posilić się, o to postarali się rodzice i pracownicy szkoły. Na zakończenie społeczność szkolna wyraziła swoją radość bawiąc się w rytmach „belgijki” oraz tańców latynoskich. Czas zabawy minął szybko, zatem nasza młodzież będzie się mogła poczuć dziećmi dopiero za rok.


PaT – Wieczorowisko w Gimnazjum w Rzekuniu

PaT – Wieczorowisko było popołudniową atrakcją w Dniu Dziecka dla uczniów Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. W ramach spotkania PaTPortu młodzież po raz kolejny pokazała, że można się świetnie bawić bez używek, komputera i… prawie bez telefonu. Nauka i zabawa trwały do godziny 22. Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach, kończących Dni Życzliwości i Dobrych Słów, z których filmowa relacja właśnie powstaje. Z zainteresowaniem wzięli udział w spotkaniu z policjantem, p. Krzysztofem Kolatorem oraz p. Dariuszem Kulisiem, z którymi wspólnie powiedzieli „Stop hejtowi!”. Ciekawostką była nauka gry na kubkach – The Cup Song Tutorial oraz taniec w gorących rytmach muzyki współczesnej. Kolejne punkty programu przeplatała integracyjna Belgijka, gry sportowe i planszowe. Wieczorowisko Profilaktyczne było wspaniałą okazją do integracji, zabawy oraz promocji życia bez uzależnień. Niesamowita atmosfera całego spotkania sprawiła, że nikt nie chciał ... wracać jeszcze na Ziemię, jak głosi oficjalny hymn PaT-u.


Warsaw Food Expo 2017

02.06.2017r. Chór Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu uczestniczył w Warsaw Food Expo 2017. Występowaliśmy podczas gali wręczania nagród Złoty Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego


Cogito Ergo Sum po raz siedemnasty

2 czerwca 2017 r. nasze gimnazjum, we współpracy Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Czerwinie, zorganizowało po raz siedemnasty konkurs logicznego myślenia „Cogito Ergo Sum”.
W rywalizacji wzięło udział dwudziestu siedmiu uczniów z dziewięciu gimnazjów: Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Publiczne Gimnazjum w Lelisie, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach, Zespół Szkół, Gimnazjum w Ołdakach Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce, Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce, Gimnazjum nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół nr 3 w Ostrołęce, Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce, Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce, Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00 i trwał 90 minut. Prace uczniów były sprawdzane przez nauczycieli, a nad wszystkim czuwała pani Alina Żmudzińska, która po raz siedemnasty przygotowała zadania dla miłośników łamigłówek.
Tytuł „MISTRZA COGITO” zdobyli:
I miejsce - Bartosz Czaplicki z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu
II miejsce – Daniel Aleksandrowicz z Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce,
Tomasz Żochowski z Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ostrołęce,
III miejsce – Andrzej Romejko z Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce,
Natalia Dąbrowska z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu.
Wyróżnienie:
Mateusz Skłodowski z Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce,
Kacper Drężek z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach.
Zmagania zespołowe:
I miejsce - Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce,
II miejsce - Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu,
III miejsce - Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach.
Nagrody, które ufundował pan Stanisław Godzina - Wójt Gminy Rzekuń w wysokości 600 zł, zostały wręczone zwycięzcom przez panią Bożenę Jaskólską – Sekretarza Gminy Rzekuń , panią Magdalenę Mieszkowską - Dyrektor Gimnazjum w Rzekuniu i panią Alinę Annę Żmudzińską.
Wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych gratulujemy!

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie (...)"

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie (...)", a w rzekuńskim gimnazjum o ,,Dziadach "głośno będzie! Prawdy moralne zawarte w utworach Adama Mickiewicza nigdy nie tracą na wartości. Uświadomili to uczniowie Gimnazjum im. Marszałka Piłsudskiego w Rzekuniu. Romantyczne przesłanie ,,Dziadów cz. II" zainspirowało uczniów klas trzecich i drugich do wystawienia tego dramatu. Młodzież pokazała, że pewne normy moralne nigdy nie tracą na wartości, bo tak naprawdę ludzie się nie zmieniają. 1. czerwca ( w czwartek) przed swymi rówieśnikami 21-osobowa grupa gimnazjalistów ,pod opieką pani Marzeny Mierzejewskiej zaprezentowała swoje aktorskie umiejętności na świetlicy szkolnej. Ciężka praca i włożony trud opłaciły się, bo publiczność bardzo ciepło przyjęła sztukę. Młodzi aktorzy zamierzają jeszcze zaprezentować sztukę przed młodszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej oraz przed dorosłą publicznością w Kościele Parafialnym w Rzekuniu. Okazuje się, że lektury szkolne wcale nie muszą być nudne i przestarzałe. Wystarczy tylko trochę wyobraźni i chęci, aby to zmienić.

Konkurs recytatorski C. K. Norwida

Sukcesem Julii Kopeć zakończył się XXIII Konkurs Recytatorski Poezji Cypriana Kamila Norwida, który tradycyjnie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Ostrołęce. 29 kwietnia 2017r. w eliminacjach wzięły udział reprezentantki Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. A były to: Julia Borkowska (kl. III a), Julia Kopeć (kl. II b), A. Dudziak (kl. I c). Wszystkie recytatorki przedstawiły profesjonalne interpretacje utworów C. K. Norwida. Jury postanowiło wyróżnić jedną recytację z naszej szkoły. W konkursie III miejsce przyznano Julii Kopeć, recytującej utwór C. K. Norwida pt.: „Liryka i druk”. Serdecznie gratulujemy!

Konkurs Ortograficzny PaT – Ortografisko

W środę 24 maja b.r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne w szkolnym konkursie, który w tym roku po raz drugi przebiegał pod hasłem „PaT – Ortografisko” . Nazwa PaT sugerowała, że w dyktandzie pojawi się wątek profilaktyki uzależnień. I tak też się stało. Najtrudniejszymi w pisowni wyrazami okazały się słowa: na co dzień, naraz, nie lada, wzwyż, półzwroty, półobroty, w przód, w tył oraz pisownia nazwy naszej szkoły, czyli Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. W konkursie wzięło udział 28 osób, a najlepszymi , czyli tymi, którzy popełnili najmniej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, okazali się:
I miejsce – Krzysztof Załęski – kl. II b, Zuzanna Chmielewska - kl. II c
II miejsce – Aleksandra Lubecka – kl. I b, Natalia Dąbrowska - kl. II a
III miejsce – Patrycja Kupis – kl. III b, Zuzanna Frydrych – kl. III b, Bartosz Bednarczyk – kl. II a
Wyróżnienia: Jakub Godlewski – kl. I a, Martyna Górska – kl. III a, Julia Dąbrowska – kl. II a
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w PaT – Ortografisku za rok.

„Żywiołowa chemia”

W dniu 24 maja 2017 roku w ramach projektu edukacyjnego „Żywiołowa chemia” odbył się pokaz doświadczeń chemicznych pracowni chemicznych w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. Zaprosiliśmy przedszkolaków z Rzekunia. Gimnazjaliści zaprezentowali doświadczenia pt. : Ogródek chemiczny, Pompowanie balonika, Pasta słoniowa i Ciuchcia. Największą radością dla dzieci okazało się doświadczenie Ciuchcia, prosili kilka razy o powtórzenie . Po zakończeniu pokazu mali uczniowie podziękowali w postaci oklasków i wiwatów. Przedszkolaki mieli okazję zobaczyć jak wygląda pracowania chemiczna i zaznajomić się z pracą chemika.

„Ojczysty – dodaj do ulubionych”

„Warunkiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa jest podnoszenie poziomu kultury języka w przestrzeni publicznej” Maria Pańczyk – Pozdziej Pod hasłem „Ojczysty – dodaj do ulubionych” 7 kwietnia 2017r. uczniowie naszej szkoły zmagali się już po raz drugi z testem poprawnej polszczyzny, który został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. W II edycji tego konkursu Kinga Filochowska oraz Krzysztof Załęski otrzymali wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w niedzielne popołudnie 28 maja 2017r. w OCK w Ostrołęce. Oprócz relacji z konkursu wszyscy obecni w ramach II Ostrołęckich Spotkań Językowych mogli wziąć udział w teście poprawnej polszczyzny i sprawdzić swoje umiejętności językowe. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Był to element kampanii społeczno - edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków, jak również ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, propagowania dbałości o poprawność języka, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest bowiem wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o jego poprawność i piękno. Organizatorzy już dziś zapraszają do wzięcia udziału w III edycji tego konkursu, a my gratulujemy wysokiej kultury języka Kindze i Krzysztofowi.

OTWARTE MISTRZOSTWA OSTROŁĘKI W LEKKIEJ ATLETYCE

OTWARTE MISTRZOSTWA OSTROŁĘKI W LEKKIEJ ATLETYCE JUNIORÓW MŁODSZYCH
(rocznik 2000-2001), które odbyły się 18.05.2017r. w Ostrołęce

II miejsce w sztafecie 4*100m.: Dawid Pawłowski, Piotr Waniewski, Jakub Trawiński, Maciej Krasiewicz,
I miejsce Piotra Waniewskiego w biegu na dystansie 1500m.
I miejsce Macieja Krasiewicza w biegu na dystansie 200m.
II miejsce Jakuba Trawińskiego na dystansie 200m.
III miejsce Kacpra Szweda na dystansie 400m.
III miejsce Adriana Lenkiewicza w biegu na dystansie 200m.

MISTRZOSTWA POWIATU OSTROŁĘCKIEGO W LEKKIEJ ATLETYCE MŁODZIKÓW I JUNIORÓW MŁODSZYCH
(rocznik 2001-2003, które odbyły się 20.05.2017r. w Kadzidle

I miejsce w sztafecie szwedzkiej młodzików: Michał Adamowski, Bartosz Świętochowski, Jan Kołakowski, Jakub Gogoł.
II miejsce w sztafecie 4*100m. juniorów młodszych: Dawid Pawłowski, Piotr Waniewski, Jakub Trawiński, Maciej Krasiewicz
III miejsce w sztafecie olimpijskiej: Kacper Szwed, Dominik Glinka, Bartosz Żebrowski, Miłosz Bębenek.

I miejsce Piotra Waniewskiego w biegu na dystansie 1500m.
I miejsce Jakuba Gogoła na dystansie 600m.
I miejsce Jana Kołakowskiego na dystansie 2000m.
II miejsce Michała Adamowskiego na dystansie 300m.
II miejsce Daniela Rogozińskiego na dystansie 600m.
II miejsce Adama Ciesielskiego na dystansie 2000m.
III miejsce Jakuba Trawińskiego na dystansie 200m.


Dla uczczenia dzieła Sejmu Wielkiego

W piątek, 28 kwietnia, uroczyście świętowaliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. To ważny dzień w polskim kalendarzu, święto narodowe, ale też święto Polski nowoczesnej, zbudowanej na fundamencie oświeceniowej Ustawy Rządowej Sejmu Wielkiego. Podczas części artystycznej zaproszonym gościom i gronu szkolnemu najpierw pokazano umowną sondę uliczną (która w nie najlepszym świetle postawiła wiedzę historyczną Polaków), by potem przejść do powtórki z przeszłości. Fakty sprzed ponad dwustu lat przeplatały się z tekstami literackimi, pieśniami chóru i … rapowaniem. Dzięki temu przypomniano najważniejsze artykuły historycznego dokumentu, podkreślono jego wagę dla kształtowania porządku państwowego i społecznego. Po tak pełnej treści „lekcji” nasi uczniowie na pewno bezbłędnie poradziliby sobie z pytaniami, które padły w sondzie ulicznej.

Dzień Pamięci o Holokauście

25 kwietnia 2017r. odbyły się szkolne obchody Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Uczniowie klas pierwszych i drugich zaprezentowali montaż słowno- muzyczny składający się między innymi z fragmentów „Dzienników z getta warszawskiego” Mery Berg oraz ,,Opowiadań" Tadeusza Borowskiego. Dawały one obraz tamtych dni, mówiły o codziennym życiu ludzi, szczególnie młodych, w getcie i obozie koncentracyjnym. Ponadto recytowano „Małego Szmuglera” Henryki Łazowertówny, który opowiada o małoletnim chłopcu w getcie, o zbyt ciężkich i niebezpiecznych obowiązkach, które spoczywają na jego barkach. Kolejnym utworem lirycznym był wiersz „Jeszcze” Wisławy Szymborskiej, w którym poetka ukazała obraz ludzi podróżujących wagonem bydlęcym do obozu koncentracyjnego. Widzowie mogli również wysłuchać piosenki „Warszawo ma” opowiadającej między innymi o tęsknocie za ukochanym miastem, jakiej doświadczały osoby uwięzione w getcie. Spore wzruszenie wywołała piosenka „Ucisz serce”, która była wołaniem- modlitwą o pokój i możliwość normalnego życia. Uczniowie wyrazili swoją pamięć dla ofiar tamtych dni poprzez zapalenie świec. Przedstawienie zostało odebrane z należną powagą i skupieniem, a to za sprawą bardzo utalentowanego i solidnego zespołu artystycznego, w skład którego weszli: Oliwia Szymańska, Albert Maliszewski, Aleksandra Zyśk, Jakub Godlewski, Bartosz Świętochowski, Jan Kołakowski, Izabela Chojnowska, Alicja Szymańska, Dominik Noll, Bartosz Czaplicki, Bartosz Bednarczyk, Karolina Gudelska, Natalia Szulc i Olga Kiersnowska pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Katarzyny Laskowskiej. Zdjęcia z uroczystości wykonała Zuzanna Chmielewska. Dziękujemy pani Katarzynie Laskowskiej i uczniom za godne upamiętnienie tamtych dni.

Egzamin gimnazjalny 2017

Egzamin gimnazjalny 2017 rozpoczął się od części humanistycznej. 19 kwietnia o godzinie 9 wszyscy uczniowie III klas gimnazjum rozpoczęli zmagania z pierwszym tak poważnym testem w ich życiu. Po pierwszej części z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, przyszedł czas na egzamin z języka polskiego. W kolejnych dniach uczniowie zmierzą się z przedmiotami przyrodniczymi, matematyką i językiem angielskim. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia edukacji na poziomie gimnazjum. Ma on za zadanie sprawdzić wiedzę ucznia, jego predyspozycje i nakierować go na trudny wybór szkoły średniej.
Życzymy powodzenia.

Las pełen energii!

Gimnazjaliści z Rzekunia po raz drugi posadzili las.
Las pełen energii! Pod tym hasłem już po raz drugi uczniowie klas I i II Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu 7 kwietnia wzięli udział w akcji sadzenia lasu. Wbrew temu, że obserwujemy w kraju wycinkę drzew, nasi uczniowie tego dnia uczestniczyli w zalesianiu ok. 3 ha obszaru w Borawem. Praca zamiast nauki nie była taka łatwa. Niektórych kosztowała sporo wysiłku, by pod czujnym okiem pracowników nadleśnictwa właściwie wykonać ekologiczne zadanie. Tej lekcji teoretycznej udzielił nam pan leśniczy Krzysztof Olejniczak, gospodarz terenu Nadleśnictwa Ostrołęka gminy Rzekuń. Mamy nadzieję, że nasze świerki będą rosły, gdyż niektórzy deklarowali, że będą je podziwiać za lat kilkanaście z własnymi dziećmi! Po pracy fizycznej przyszedł też czas na integrację i pełną pozytywnej energii rekreację. W przepięknej scenerii w Kamiance nad rzeką Narew już czekał na wszystkich smaczny posiłek, ognisko, pieczenie kiełbasek i krótki wykład na temat źródeł energii i pracy polskich elektrowni. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali drobne upominki od sponsora imprezy, którym była PGE Dystrybucja Oddział w Ostrołęce. Organizatorom imprezy serdecznie dziękujemy, a szczególnie Pani Iwonie Siwik oraz pozostałym przedstawicielom Rejonu Energetycznego w Ostrołęce z panem dyrektorem Kazimierzem Murawskim na czele oraz …. z oddziału w Warszawie. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy też w stronę Nadleśnictwa Ostrołęki, Wójta Gminy Rzekuń oraz Pani Dyrektor – za wyjątkową lekcję w terenie. Będziemy oczekiwać, że za rok znów się spotkamy!

PoczytajMy raz jeszcze

Klub Czytelniczy Gimnazjum w Rzekuniu, składający się z 13 uczniów kl. II a i II b, 3 i 4 kwietnia po raz drugi zainicjował spotkania z przedszkolakami gminy Rzekuń: Borawego i Dzbenina. Myślą przewodnią zajęć było hasło – Rośnijmy z książką!, związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W tych dniach gimnazjaliści przeprowadzili akcję aż w czterech grupach przedszkolnych! Opowiedzieli młodszym kolegom o genezie tego święta, które jest związane z dniem urodzin Hansa Christiana Andersena. To dlatego 2 kwietnia stał się datą obchodów święta czytelniczego dzieci. Przedstawili też milusińskim swoje historie dorastania z książką. To był strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, że dzieci są pełne pozytywnych emocji – radości ze wspólnego czytania z rodzicami, starszym rodzeństwem, babcią i dziadkiem. Z zainteresowaniem przyglądały się Miarce Czytania, którą umieściły wspólnie z nauczycielami w centralnym miejscu sali. Jej uzupełnianie o tytuły znanych książek dla jednych było świetną zabawą, a dla innych – nauką tego, czego jeszcze nie znały. Spotkania przebiegały we wspaniałej atmosferze ciepła i uśmiechu. Członkowie Klubu byli zaskoczeni, że dzieci ich pamiętały i czekały na wiosenne spotkanie. Świętując Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci czytali też w grupach utwory o różnej tematyce: wiosennej - „Bajka o tulipanach”, świątecznej - „Wielkanocny zajączek” oraz o tym, co dobre, a co złe - „Mleczarka”, „Kruk i lis”. Każda grupa przedszkolna aktywnie uczestniczyła w słuchaniu, rozmowie i zajęciach integracyjnych. Nasze wrażenia również są bardzo pozytywne – a oto one: „Chcieliśmy pomóc dzieciom wyobrazić sobie te historie, więc nic dziwnego, że podobały im się kukiełki zwierząt z bajki o wielkanocnym zajączku.” „Jestem zaskoczona wiedzą dzieci o wiośnie. Nazywały rodzaje kwiatów wiosennych. Historia tulipanów poruszyła ich serca.” „W pewnym momencie dzieci zaprosiły nas do wiosennego walca. To było niezaplanowane działanie, ale bardzo wszystkim się spodobało.” „Nie było już takiego dystansu, jak podczas pierwszego spotkania… nawet się do nas przytulały.” „Wszyscy byli zaskoczeni przygotowanymi przez nas babeczkami i mlekiem.” Cieszymy się, że projekt PoczytajMy we współpracy z CEO przynosi pozytywne efekty.

OBCHODY DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dzień św. Patryka w gimnazjum obchodzony był 21 marca, wtedy jak wiadomo jest jeszcze jedno miłe święto- pierwszy dzień wiosny. Z obu okazji przygotowaliśmy różne atrakcje. Dziewczęta z klas pierwszych i drugich upiekły wiosenne babeczki, które inni mogli później kupować. Babeczki były kolorowe, apetyczne i bardzo smakowały. Przy stoisku z babeczkami można było spróbować swoich sił w doczepieniu leprechaunowi garnca ze złotem. Korytarze ozdobione były koniczynkami, które należało policzyć. Ponadto, wielu uczniów próbowało ułożyć hasło z poukrywanych w szkole kodów QR. Udało się to uczennicy klasy IIIb, Zuzannie Frydrych. Reprezentanci klas próbowali swoich sił w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych, w formie gry kahoot. Rywalizacja była zacięta, a zwyciężył zespół Julii Podbielskiej i Krzysztofa Załęskiego z klasy IIb. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy Ia- Jakub Godlewski i Mateusz Lenda, a trzecie należało do Natalii Kani, Julii Borkowskiej i Mateusza Bębenka. Poza tym, uczniowie zmagali się w rywalizacjach sportowych: chłopcy w piłce halowej a dziewczęta w piłce siatkowej. Najbardziej usportowioną klasą pierwszą została klasa I b, z klas drugich zwyciężyła klasa IIa. Spośród klas trzecich, klasa IIIc okazała się najlepsza. Gospodarze klas wylosowali kolory, które miały wyróżniać ich ubiór tego dnia. Najlepiej przebrali się uczniowie klasy Ia.

Turniej o Puchar Wójta Gminy Rzekuń

W dniu 18.03.2017r. został rozegrany II turniej w piłce siatkowej chłopców o Puchar Wójta Gminy Rzekuń. To już druga edycja turnieju, który cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Do turnieju przystąpiło cztery drużyny gimnazjalne z powiatu ostrołęckiego. Mecze były rozgrywane do dwóch wygranych setów systemem „każdy z każdym”. W turniejowej rywalizacji Gimnazjum z Rzekunia prowadzone przez Wiesława Ciak okazało się najlepsze wygrywając wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęli siatkarze z Dylewa, trzecie z Kadzidła i czwarte z Goworowa. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dawid Pawłowski. Triumfatorzy turnieju do rywalizacji przystąpili w składzie: Dawid Pawłowski, Kacper Szwed, Bartosz Małkowski, Jakub Trawiński, Piotr Waniewski, Jakub Bednarczyk, Maciej Krasiewicz, Sebastian Szyjka, Adrian Lenkiewicz, Kamil Pazuła, Paweł Dąbkowski.

1. Kadzidło – Dylewo 1 : 2 (25:23) (21:25) (13:15)
2. Rzekuń – Goworowo 2 : 0 (25:8) (25:11)
3. Goworowo – Kadzidło 1 : 2 (25:19) (18:25) (5:15)
4. Dylewo – Rzekuń 0 : 2 (14:25) (21:25)
5. Goworowo – Dylewo 0 : 2 (12:25) (23:25)
6. Rzekuń – Kadzidło 2 : 1 (25:10) (20:25) (15:11)

Konkursy wiedzy dla gimnazjalistów

W dniu 14 marca 2017 roku, w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach , odbyły się dwa konkursy wiedzy dla uczniów klas I gimnazjum: " I LOVE MATH" oraz "MISTRZ STAROŻYTNOŚCI". Organizatorem konkursów było Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach oraz Powiat Ostrołęcki, który ufundował nagrody dla zwycięzców. Do walki na polu wiedzy stanęło 15 matematyków i 9 historyków. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół całego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Alicja Dudziak, Adrian Cwaliński, Albert Maliszewski, Jakub Godlewski, Paweł Dąbkowski, Jakub Szczepanek. Główne cele konkursu to zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, rozwój sprawności umysłowych i zainteresowań, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób, efektywne współdziałanie w zespole - parze, uczenie wiary we własne możliwości i rozwijanie poczucia własnej wartości. W konkursie I LOVE MATH" wyróżnienie otrzymał Adrian Cwaliński oraz Albert Maliszewski. Tytuł "Mistrza Starożytności" zdobył Paweł Dąbkowski. "Wicemistrzem" został Jakub Szczepanek. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

"Komputerowy Ćpun"

14 marca uczniowie naszego gimnazjum spotkali się z autorem książki ,,Komputerowy Ćpun", dziennikarzem, osobą przez wiele lat uzależnioną od gier komputerowych. Pan Krzysztof Piersa bardzo otwarcie opowiadał o swoim nałogu- jego początkach a także walce i zwycięstwie nad swoją słabością. Zburzył też kilka stereotypów krążących wokół gier komputerowych. Wielu zaskoczył stwierdzeniem, że: gry wcale nie uczą języków obcych, nie poszerzają wyobraźni ani wiedzy o świecie. Ich głównym zadaniem jest rozrywka. Pytanie, na ile młodzi ludzie relaksują się podczas gier komputerowych, a na ile tracą cenny czas, nasz gość pozostawił do oceny wszystkich grających. Podkreślił jednak - z własnego doświadczenia - jak bardzo dziś żałuje skradzionych młodzieńczych marzeń przez gry. Autor "Komputerowego Ćpuna" jako wieloletni gracz wskazał też zalety gier komputerowych - opowiedział o ich ciekawej grafice oraz fabule. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, jakie gry wybierać, jakich unikać, dopytywali o nowinki techniczne. Spotkanie było bardzo inspirujące i dynamiczne, gość zaskakiwał znajomością tematu oraz bogatym doświadczeniem. Dał dowód na to, że marzenia można spełniać zawsze...

"Śpiewająca Polska 2017"

W dniu 13 marca 2017 r. Chór Dziewczęcy Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu pod dyrekcją Agnieszki Majewskiej otrzymał Złote Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Mazowieckiego, Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2017. Konkurs ten odbył się w Warszawie pod patronatem Kuratora regionalnego Projektu Akademia Chóralna Anny Waligóry – Tarnowskiej. Dziewczęta oraz pani dyrygent dodatkowo zostały wyróżnione otrzymując Puchar Dziekana Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki I Tańca UMFC DLA NAJLEPSZEGO CHÓRU KATEGORII C. Sukces ten okupiony był ogromnym wysiłkiem i wieloma godzinami pracy, tym bardziej jesteśmy dumni z tego zwycięstwa.

„Pamięci Inki”

Gimnazjum Nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce 1 marca 2017r. obchodziło Święto Szkoły – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystość z okazji święta patronki otrzymała zaproszenie Olga Kiersnowska – uczennica klasy II a wraz z nauczycielką języka polskiego – p. Grażyną Majkowską. Olga miała zaszczyt podczas tego wydarzenia recytować utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt.: „Z głową na karabinie”. Wraz z innymi laureatami II Międzygimnazjalnego Konkursu Recytacji Poezji Wojny i Okupacji 1939 – 1945 „Pamięci Inki” odebrała również nagrodę od Pani Dyrektor i Prezydenta Miasta Ostrołęki za zajęcie I miejsca w tym konkursie. Sam konkurs odbył się 26 stycznia 2017r. Naszą szkołę reprezentowały wtedy dwie uczennice: Olga Kiersnowska z klasy II a (recytowała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Z głową na karabinie”) i Patrycja Kupis z klasy III b (wybrała utwór Władysława Broniewskiego – „Krzyk ostateczny”). Gratulujemy Oldze pięknej deklamacji!

„Aktywna przerwa"

W ostatni czwartek przed feriami zimowymi, postanowiliśmy tanecznym krokiem zaakcentować czas karnawału. Podczas przerw towarzyszyła nam muzyka i taniec. Szaleliśmy tańcząc zumbę i belgijkę. Pomysł aktywnej przerwy tak się spodobał, że planujemy kontynuować go w przyszłości.„Valentine Song"

10 lutego 2017 roku w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce odbył się IV Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Valentine Song”. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół całego powiatu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas drugich: Julia Kopeć i Olga Kiersnowska. Dziewczęta zaprezentowały się wspaniale, śpiewając „Nothing Compares” Sinead O’Connor i „Photograph” Eda Sheerana. Olga, która akompaniowała sobie na gitarze, wyśpiewała pierwsze miejsce a Julia trzecie. Poszło im znakomicie, dziewczęta z Gimnazjum w Rzekuniu mają wielkie serce do muzyki i rewelacyjnie interpretują piosenki po angielsku. Serdecznie im gratulujemy!

Turniej halowej piłki nożnej

W piątek 10 lutego, dziewczęta miały przyjemność uczestniczyć w IV Międzypowiatowym Walentynkowym Turnieju w Piłkę Halową Dziewcząt. Nasze piłkarki rywalizowały m.in. z dwoma zespołami z Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce, którym pokazały swoją przewagę. Jednak gospodynie turnieju nie pozwoliły odebrać sobie pozycji lidera i to one zdobyły I miejsce. Należy podkreślić, że zdobycie II miejsca nie było zadaniem łatwym, gdyż aż 4 dziewczęta z Goworowa to piłkarki ligowej drużyny FUKS Pułtusk. Na pochwałę zasługuje bardzo dobra współpraca zespołu na boisku i wykorzystanie posiadanych umiejętności technicznych, czego efektem było wyróżnienie Julii Borkowskiej jako Najlepszej Zawodniczki Turnieju. Brawo Julia, to był Twój dzień! 

Z Mówiącym Kijem w Olsztynie

W środę, 3 lutego, pogoda nie zachęcała do podróży, ale pierwszoklasistów z naszej szkoły nie zrażała. Bez obaw wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna. Tam zaczęli podskakiwać, a mogli to robić bezkarnie, ponieważ zawitali do parku trampolin. Trudno uwierzyć, że jest ich sto, jednak największą radość dawały baseny piankowe, w których można było nurkować na wszelkie, podsuwane przez fantazję, sposoby. Potem przyszedł czas na wizytę w Muzeum Przyrody w Olsztynie, gdzie oprowadzający przybliżyli obyczaje mieszkańców warmińskich i mazurskich lasów, łąk i rzek. Wreszcie, zwiedzanie olsztyńskiego zamku, w którym niegdyś zamieszkiwał Mikołaj Kopernik, ale oprócz przybliżenia losów wielkiego astronoma gimnazjaliści mieli okazję wziąć udział w lekcji poświęconej życiu rycerzy. Niektórzy mogli przywdziać elementy ich stroju, dzierżyć broń, a nawet odczuć cios zadany przez przeciwnika. Niemal każdy pomknąć na rączym rumaku, aby uderzyć kopią w tarczę, strzelić z łuku lub kuszy czy rzucać podkowami. Po forsownych zabawach, sytym obiedzie przyszło zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów z Mówiącego Kija. Nasi uczniowie wykazali się umiejętnościami organizacyjnymi, sprawnie współpracowali, rozwiązywali problemy i szczerze rozmawiali o swoich odczuciach. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, w świetnych humorach, których nie zepsuł ni mróz, ni śnieg, ni przenikliwy wiatr, gimnazjaliści dotarli do Rzekunia.

„Noc profilaktyki” w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle

Nasz PaTPort gościnnie na „Nocy profilaktyki” w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle.
13 stycznia 2017 r. trzynastoosobowa grupa PaTPortowiczów naszego gimnazjum pod opieką p. G. Majkowskiej bawiła się na „Nocy profilaktyki” w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle. Piątkowy wieczór spędziliśmy razem z ponad setką uczniów z gimnazjów z Chudka, Obierwi i Kadzidła wraz z opiekunami pokazując, że można się świetnie bawić i organizować czas bez używek, ale też bez komputera i … prawie bez telefonu. Nauka i zabawa trwały do 3 nad ranem! A program zawierał: występ wokalny, pokaz taneczny, energetyczną zumbę, spektakl „Skąpiec” koła teatralnego „Maska” z Chudka, spotkanie z kulturystą – trenerem personalnym. Policja Komendy Miejskiej z Ostrołęki przeprowadziła zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, samoobrony, pierwszej pomocy. Ksiądz Tomasz Trzaska – wicedyrektor Radia „Nadzieja” w Łomży - poprowadził warsztaty medialne. Nie zabrakło też rywalizacji sportowej. Już koło północy odbył się mecz towarzyski siatkówki – Policja kontra uczniowie. Emocjonująca rozgrywka niespodziewanie zakończyła się sukcesem policjantów. Kolejne punkty, bogatego w wydarzenia programu, przeplatała integracyjna Belgijka, a całe spotkanie zakończyła dyskoteka. Noc Profilaktyki była wspaniałą okazją do integracji, zabawy oraz promocją życia bez uzależnień. Niesamowita atmosfera całego spotkania sprawiła, że nikt nie chciał ... wracać jeszcze na Ziemię, jak głosi oficjalny hymn PaT-u. Dziękujemy kochanym rodzicom za wsparcie w formie dowozu na to spotkanie integracyjne i przywozu do Rzekunia.

Dyskoteka choinkowa

Pod hasłem: „Dyskoteka z PaT – em” odbyła się w sobotnie popołudnie (21 stycznia 2017r.) w naszej szkole choinka. Świetna zabawa bez uzależnień jest możliwa – udowodnili to gimnazjaliści w myśl hasła tego wieczoru. Chociaż frekwencja nie była zbyt wysoka, to jednak humory wszystkim dopisywały. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Belgijka oraz dedykacje piosenek. Uczniowie wzięli również udział w konkursach pt.: „Bawimy się z Pat” na najciekawszy video – snap oraz selfie z dyskoteki. Najciekawsze propozycje zostały nagrodzone. Słodkie chwile choinki w formie poczęstunku zapewniła Rada Rodziców, natomiast oprawę muzyczną i świetlną dyskoteki przygotował p. Radosław Kopeć, za co serdecznie dziękujemy.

Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców

W dn. 21.01.2017r. w Łysych w ramach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbył się finał powiatowy w halowej piłce nożnej chłopców. Organizatorem był SZS w Ostrołęce. Rywalizowało 6 najlepszych gimnazjów z powiatu ostrołęckiego wyłonionych w drodze eliminacji: Czerwin, Rzekuń, Myszyniec, Łyse, Lelis, Nowa Wieś. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Dwie pierwsze drużyny z grup awansowały do półfinału.
Półfinały:
Rzekuń – Lelis 2:1
Myszyniec – Czerwin 1:0
W finale PG Rzekuń prowadzone przez trenera Wiesława Ciak pokonało PG Myszyniec 3:0 i zostało mistrzem powiatu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Piotr Waniewski z Gimnazjum z Rzekunia.
Końcowa kolejność drużyn:
1. Rzekuń
2. Myszyniec
3. Lelis
4. Czerwin
5. Łyse
6. Nowa Wieś
Drużyna PG Rzekuń w składzie: Bartosz Głażewski, Piotr Waniewski, Kacper Szwed, Kamil Pazuła, Hubert Opęchowski, Krystian Fidóra, Maciej Krasiewicz, Jakub Trawiński, Sebastian Szyjka, Adrian Lenkiewicz.


„Wieczór z kolędą”

Dn. 29 grudnia 2016r. w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu odbył się koncert kolędowy w wykonaniu Chóru Dziewczęcego działającego przy tejże szkole oraz uczniów gimnazjum. Spotkanie kolędowe miało na celu podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Na koncert przybyli nauczyciele oraz rodzice uczniów. Wykonawcy przygotowali kolędy polskie śpiewane a cappella lub z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Występy dzieci przeplatane były wspólnym kolędowaniem chóru i publiczności. „Wieczór a kolędą” dostarczył wszystkim wiele radości i pozytywnych wzruszeń.

A Słowo stało się ciałem...”

Naszej szkolnej wigilii w tym roku przyświecało hasło :,,A Słowo stało się Ciałem...". 22 grudnia w środę na ostatniej godzinie lekcyjnej zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie mieli okazję, aby zaśpiewać kolędy, przypomnieć sobie tradycje świąteczne, symbolikę opłatka, potraw wigilijnych, choinki czy choinkowych ozdób. Również przemawiający goście oraz Pani Dyrektor nawiązywali do bożonarodzeniowych polskich tradycji. Nie obyło się również bez szopki i aniołów. Aby podkreślić przedświąteczny nastrój w szkole działała od tygodnia Anielska Poczta. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję, aby złożyć sobie świąteczne oraz noworoczne życzenia, przekazać upominki. Oczekiwanie na Boże Narodzenie to szczególnie miłe chwile, bo zbliża się przerwa świąteczna, ale to też niepowtarzalna atmosfera poczucia wspólnoty z rówieśnikami; miło też będzie spotkać się ponownie w Nowym Roku!

PoczytajMY o tym, „Skąd święty Mikołaj bierze prezenty?”

Członkowie gimnazjalnego klub czytelniczego PoczytajMy 14 grudnia 2016 r. odwiedzili przedszkolaków w Dzbeninie. Tym razem druga grupa uczniów Gimnazjum w Rzekuniu realizowała zadania ogólnopolskiego projektu prowadzonego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzież pochodząca z Dzbenina i okolic postanowiła zachęcić do czytania dzieci uczęszczające do ich dawnego oddziału zerowego i punktu przedszkolnego w SP w Dzbeninie. Gimnazjalistom – Mikołajom udało się zainteresować przedszkolaków bajką pt. „Skąd święty Mikołaj bierze prezenty?”. Dzieci uważnie słuchały oraz chętnie rozmawiały o jej treści bajki. Zapamiętały bardzo dużo szczegółów historii. Spontanicznie opowiadały o spotkaniach z Mikołajem, brały udział w wesołych zabawach i wykonywały prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej. Otwartość, bezpośredniość i radość dzieci zadziwiły klubowiczów. Oni zaś zaskoczyli maluchy drobnymi upominkami. Projekt okazał się inspiracją do zorganizowania kolejnego spotkania, tę propozycję dzieci przyjęły z entuzjazmem.


PoczytajMy z przedszkolakami z Borawego

7 grudnia 2016r. uczennice z Gimnazjum w Rzekuniu w ramach projektu PoczytajMy odwiedziły swój dawny oddział przedszkolny w SP w Borawem. Obecnie jest to punkt przedszkolny i oddział zerowy. Bajkę pt. "O świętym Mikołaju" z utworów Walta Disney'a czytały w dwóch grupach. Dzieci z entuzjazmem przyjęły "pomocnice świętego Mikołaja". Młodsza grupa zaprosiła gości do wspólnego tańca, co było niespodzianką, był też wspólny śpiew piosenki: „Pada śnieg”. Po przeczytaniu opowieści okazało się, że emocje dzieci były ogromne: chętnie opowiadały o napisanych listach do św. Mikołaja, o prezentach, ale też o dobrych uczynkach. Z wielkim zaangażowaniem ozdabiały przygotowane obrazki świętego Mikołaja. Na koniec chętnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia oraz oglądały upominki. Gimnazjalistki - Mikołajki także dostały prezent - śliczną bombkę. Już dziś wiedzą, że dzieci będą czekały na wiosenne czytanie książki. Mamy nadzieję, że następne spotkanie będzie tak samo udane.


6 grudnia - Mikołajki w naszej szkole

Dzisiejszy dzień upłynął pod hasłem: „Kto przebrany, niepytany”. Za sprawą uczniów szkoła stała się kolorowa: czerwono – zielona. Ubieraliśmy dziś choinki w salach lekcyjnych, ozdabialiśmy szkolne korytarze, wymienialiśmy się upominkami, zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Rada Rodziców przygotowała superniespodziankę – hot dogi znikały szybciej, niż się pojawiły. Dziękujemy


Matematycznie, przyrodniczo, multimedialnie

Listopad w naszej szkole zakończył się WIELKIM TESTEM WIEDZY MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ. Po raz kolejny udowodniliśmy, że przedmioty ścisłe da się lubić. Do rywalizacji stanęło 90 pewnych swej wiedzy śmiałków. Test zawierał 40 pytań z biologii, chemii, geografii, fizyki i matematyki, do każdego z nich zaproponowano cztery odpowiedzi, należało wybrać jedną poprawną. Zadania zawodnicy odczytywali z ekranu, natomiast odpowiedzi udzielali za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Ważna była nie tylko poprawność odpowiedzi, ale również szybkość jej udzielenia. Emocje w czasie konkurencji sięgały zenitu, ponieważ na zwycięzców czekały nagrody. Zdobyli je - wśród klas pierwszych: Alicja Dudziak i Natalia Żebrowska, klas drugich: Jakub Niziński i Krzysztof Załęski, klas trzecich: Zuzanna Frydrych i Maciej Krasiewicz. Nauka poprzez zabawę jest bardzo przyjemna, więc niebawem chętnie zorganizujemy powtórkę.


UCZ SIĘ KOCHAĆ KRAJ OJCZYSTY

Dn. 21.11.2016r. w Legionowie w Sali Widowiskowej odbył się koncert pieśni patriotycznych. W koncercie brały udział chóry z województwa mazowieckiego, które uczestniczą w projekcie Akademie Chóralna – Śpiewająca Polska. Każdy zespół biorący udział w imprezie prezentował się indywidualnie. W programie znalazły się również pieśni wykonywane wspólnie przez wszystkie chóry. Dziewczęta z naszej szkoły i młodsze koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu zaprezentowały pieśń Romana Kołakowskiego „Orzeł Biały”. Solo wystąpiły: Dominika Bałazy i Patrycja Zyśk. Nad przygotowaniem imprezy czuwała Pani Anna Waligóra – Tarnowska – koordynator mazowiecki projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Koncert dostarczył wielu wzruszeń i emocji


Listopadów przemijanie…

Już 98 lat minęło od dnia, kiedy Polska ponownie zaistniała na mapach Europy. To dla nas, Polaków, święto szczególne, wspominamy nie tylko tych, którzy tę wolność witali, ale także tych, którzy przez lata zaborów o nią toczyli boje… Wyjątkowe miejsce wśród bohaterów tamtych dni zajmuje patron naszej szkoły – Marszałek Józef Piłsudski. Wszystkich przypomniano 10 listopada podczas gimnazjalnej uroczystości. Zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie wysłuchali recytacji i pieśni. Przewijały się w nich słowa: NIEPODLEGŁOŚĆ, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA, PATRIOTYZM. Bohaterzy prezentowanych utworów dobrze znali ich znaczenie, mamy nadzieję, że młodzi słuchacze też właściwie je zrozumieją.


Ogólnopolski Konkurs Matematyczno-Plastyczny pt. „Matematyka - Lubię to!”


Awans naszych siatkarzy do Mistrzostw Mazowsza LZS

W dniu 6.11.2016r. w Rzekuniu odbyły się eliminacje rejonu Ostrołęka do Finału Wojewódzkiego Mazowsza LZS w piłce siatkowej chłopców. Po zaciętym meczu nasi reprezentanci wygrali z zespołem ze Starego Lubotynia (powiat ostrowski) 3:2 i tym samym awansowali do Mistrzostw Mazowsza LZS, które odbędą się 28.11.2016r. w Nadarzynie. Sędzią głównym zawodów był Damian Świerdzewski. Drużyny zostały uhonorowane pucharami i pamiątkowymi medalami. Skład naszej drużyny: Dawid Pawłowski, Kacper Szwed, Jakub Trawiński, Bartosz Małkowski, Jakub Bednarczyk, Michał Adamowski, Sebastian Szyjka, Mateusz Adamowski, Adrian Lenkiewicz.


O grach komputerowych w bibliotece

20 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki "Komputerowy Ćpun". Uczniowie klasy II C wraz z wychowawcą, panią Justyną Sokołowską, i opiekunem szkolnej biblioteki, panią Joanną Fronczak, mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z dziennikarzem i jednocześnie autorem poradnika, zapalonym graczem, który przyznaje się do wieloletniego uzależnienia od gier komputerowych. Pisarz w interesujący sposób przedstawił problemy osób uzależnionych, krok po kroku opowiedział, w jaki sposób stawał się niewolnikiem gier i jak udało się mu wyjść z nałogu. Młodzież otrzymała odpowiedź na nurtujące pytania: Jak zaczął się problem uzależnienia? Kto jest współwinny temu zjawisku? Kiedy możemy uznać, że jesteśmy uzależnieni? Kto może pomóc nam wyjść z nałogu? Pan Piersa wskazał również na korzyści wynikające z grania i przeglądania internetu. Młodzież interesująca się grami może dążyć do realizacji marzeń i na przykład zostać e-sportowcem. Jednak warunkiem jest dbałość o rozwój i dążenie do precyzji, a granie dla grania nie jest właściwą drogą. Otrzymaliśmy również zaproszenie do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów. Dziękujemy Pani Wioletcie Czaplickiej za zaproszenie.


Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów

Tradycją naszej szkoły stało się łączenie w jednym dniu uroczystości – świętowania dnia edukacji i symbolicznego przyjęcia do społeczności gimnazjum uczniów klas pierwszych. Zaproszeni goście, uczniowie, a także rodzice, a przede wszystkim nauczyciele i pracownicy szkoły wysłuchali płynących z wielu stron, pełnych serdeczności podziękowań i życzeń. Doceniono także ich zaangażowanie, wybranym wręczone zostały nagrody dyrektora szkoły oraz wójta. Podniosły nastrój panował również w momencie składania ślubowania przez uczniów klas pierwszych. Zgodnie z rotą przyrzekali wierność najważniejszym wartościom. Natomiast w części artystycznej powaga i żart pięknie się uzupełniały. Wspomniano dramatyczne losy Janusza Korczaka, Ludwiki Wawrzyńskiej, by przez strofy Juliana Tuwima przejść do obciążenia niezbędnikami współczesnego nauczyciela. Po części oficjalnej niepocieszeni uczniowie klas drugich i trzecich poszli na lekcje, a pierwszoklasiści udali się do świetlicy, aby na tańcach, konkursach (przygotowanych przez drugoklasistów) spędzić ponad dwie godziny. Dzięki uprzejmości rodziców mogli zaspokoić głód i ugasić pragnienie. Zabawa była przednia. Już widać, że najmłodsi uczniowie lubią i umieją się bawić.


Przedstawienie teatralne pt. ,,Jaś i Małgosia"

Przedstawienie teatralne pt. ,,Jaś i Małgosia"
Reżyser: Marzena Mierzejewska
Muzyka: Marzena Mierzejewska, Zuzanna Frydrych, Krystian Fidóra
Zaplecze techniczne i dźwiękowe: Krystian Fidóra
Scenografia: członkowie koła teatralnego


Obsada:
Jaś: Maciej Słota kl.3b
Małgosia: Natalia Pupek kl.3c
Matka: Julia Borkowska kl.3a
Ojciec (drwal): Maciej Krasiewicz kl.3b
Macocha: Weronika Czarnecka kl.3c
Baba Jaga: Zuzanna Frydrych kl.3b
Leśniczy: Jakub Trawiński kl.3b
Anna: Patrycja Kupis kl.3b
Doktor: Dawid Pawłowski kl.3b
Wróżka: Julia Zalewska kl.3c
Sufler: Klaudia Cwalina kl.3b
Narrator1: Oliwia Przybyłek kl.3c
Narrator 2: Julia Lenkiewicz kl.3c
Kurtyna: Sebastian Szyjka kl.3c, Jakub Tekliński kl.3c
Dzieci nadal lubią oglądać tradycyjne baśnie. Nasi gimnazjaliści przekonali się o tym 7 października, grając ,,Jasia i Małgosię". Uczniowie z koła teatralnego zaprezentowali przed przedszkolakami oraz uczniami klas 1-3 z Rzekunia, Borawego oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce własną historię dwojga sierot. Sami napisali scenariusz sztuki, przygotowali muzykę oraz scenografię. Najmłodszym kolegom najwyraźniej sztuka przypadła do gustu, gdyż bardzo żywiołowo reagowali, a oprócz słodkich upominków mogli zabrać ze sobą pierniki z chatki Baby Jagi.


V Mazowiecki Przystanek PaT w Sokołowie

Niezapomniane emocje, taniec, teatr, film i barwna parada PaTosfery to tylko muśnięcie tego, co działo się na V Mazowieckim Przystanku PaT. Nasz PaTPORT wspaniale i twórczo spędził weekend w stolicy mazowieckiej profilaktyki, którą stał się w tym czasie Sokołów Podlaski. Uczestnicy z naszego gimnazjum kreatywnie działali w następujących warsztatach: wokalnych, zumby, samby brazylijskiej, beatrock, fotograficznych, teatralnych. Efekty ich pracy zobaczyliśmy podczas finałowej Gali z udziałem organizatorów i zaproszonych gości. Nie zabrakło też koncertów, animacji, filmu, rozmów, śmiechu i nowych znajomości. Jesteśmy pod wrażeniem dojrzałości młodzieży, która pokazała, że można świetnie się bawić bezpiecznie i bez używek. Pełni pomysłów dla naszego PaTPORTU już planujemy nasze działania profilaktyczne.


Ewakuacja

29 września przeprowadziliśmy w naszej szkole ćwiczenia ewakuacyjno-ratownicze. Rozpoczęły się o godz. 10.00. W sekretariacie szkoły rozpakowano niezidentyfikowaną przesyłkę, z której wysypał się biały proszek. Na miejsce przybyły służby: z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Wójt Gminy Rzekuń, Dzielnicowi Gminy Rzekuń. Przybyli także członkowie Sztabu Kryzysowego: przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, przedstawiciel Starostwa Powiatowego, przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Policjant, przedstawiciel Nadzoru Drogowego. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, uczniowie wykazali się dużym zdyscyplinowaniem. Szczególne zaskoczenie wzbudził (zaplanowany) wypadek jednego z uczniów klas trzecich podczas opuszczania budynku szkoły. Ciekawa okazała się też lekcja przeprowadzona przez Strażaków po ewakuacji na temat zagrożeń wywołanych substancjami toksycznymi.


„Dzień głośnego czytania”

W „Dniu głośnego czytania” uczennice naszego gimnazjum zostały zaproszone do Przedszkola Samorządowego w Rzekuniu. Dziewczęta czytały przedszkolakom przyniesione przez siebie bajeczki. Następnie odbyły się wspólne zabawy. Na koniec przedszkolaki, w podziękowaniu za wizytę, wręczyły im wierszyk: „Wiersz o nas”. Akcja bardzo podobała się naszym uczennicom oraz przedszkolakom i będzie kontynuowana w przyszłości.Spotkanie z poetą

W piątek 23 września 2016r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z poetami: Anną Marią Wierzchucką, Kamilem Kwiecińskim. Goście przybyli do nas w związku z mającym miejsce co rok w Ostrołęce Festiwalem Literackim im. Edwarda Kupiszewskiego, znanego pod nazwą Qupiszewiada. Cóż robili współcześni poeci w Rzekuniu? Zapewnili poetycką ucztę wierszy Mirona Białoszewskiego i własnych. Udowodnili tym samym, jak poezja może bawić, zaskakiwać i śmieszyć. Podali receptę na „pisanie” każdego człowieka: pamiętnik, dziennik, wspomnienia, wiersz. Zwierzyli się, że poezja pomaga „nie zwariować” na co dzień, uporządkować myśli, nazwać chaos emocji i wrażeń. Przedstawili swoje plany dnia, o dziwo, podobne do rozkładu dnia zwykłego, szarego człowieka. Dowiedzieliśmy się, że poeta wciąż musi doskonalić swój warsztat pisarski, korzystając z wiedzy profesorów oraz ma wielu przyjaciół pisarzy, z którymi najlepiej się rozumie i wymienia doświadczenia podczas takich spotkań literackich, jak ostrołęcka Qupiszewiada.Lekcja w terenie

      Lekcja w terenie – Narwiański Park Narodowy oraz Skansen w Nowogrodzie (13.09.2016r.) Po raz kolejny uczestniczyliśmy w lekcji terenowej. Nauczyliśmy się badać gleby. Wiemy, jak określić ich właściwości fizyczne i chemiczne. Wiemy też, co to jest azymut, wysokość względna oraz bezwzględna. Najtrudniejsza okazała się gadka kurpiowska. Nie potrafimy jeszcze płynnie posługiwać się tą gwarą, ale do następnego wyjazdu na pewno się podciągniemy. Cały dzień towarzyszyła nam słoneczna, upalna pogoda i dobry humor! Uczestnikom wycieczki należą się słowa uznania za zapał i zaangażowanie. Tak trzymać!"Sprzątanie świata"

      14 września 2016 r. młodzież z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu brała udział w Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie świata”. Sprzątano następujące rejony w Rzekuniu:
- ul. Szkolna i teren wokół gimnazjum
- teren wokół kościoła, parking, ul. Mazowiecka
- ul. Bema
- ul. Kościuszki
- „Czarna dróżka”
- od gminy w kierunku Czarnowca
- teren przy cmentarzu
W akcji uczestniczyło ok.100 uczniów, którzy przez trzy godziny dbali o czystość miejscowości.Wycieczka rowerowa

W pierwszą sobotę nowego roku szkolnego 2016/17 udaliśmy się na „Piknik rowerowy z książką w koszyku”. Pod opieką pani Joanny Fronczak i pani Justyny Sokołowskiej pojechaliśmy do Drwęczy. Na miejscu głównym tematem naszych rozmów były książki. Wymieniliśmy się refleksjami dotyczącymi ich czytania. Zachęcaliśmy się do sięgnięcia po taką literaturę, która najbardziej nas interesuje. Padły też propozycje zorganizowania koleżeńskiej wymiany książek. Poza tym mogliśmy pograć w piłkę oraz uczestniczyć w quizie przyrodniczym. Skorzystaliśmy z zaproszenia Oliwii (jednej z uczestniczek wycieczki) i jej mamy, które przygotowały dla nas ognisko i poczęstunek. Czas minął nam za szybko, mamy jednak nadzieję, że niebawem pojawi się kolejna okazja do spotkania w tak serdecznej atmosferze. Dziękujemy Pani Sylwii Szymańskiej za gościnność i pyszne lody. Narodowe czytanie "Quo vadis"

Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza pod patronatem Pary Prezydenckiej w naszej szkole czytaliśmy fragmenty powieści 2 września w piątek. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję posłuchać fragmentów książki w wykonaniu Wójta Gminy Stanisława Godziny, Sekretarza Gminy Bożeny Jaskólskiej oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu Agnieszki Majdeckiej. Spotkanie urozmaiciły krótkie filmy na temat najstarszego odnalezionego egzemplarza ,,Quo vadis" i podarowanie go papieżowi Franciszkowi, czytanie powieści przez młodych na spotkaniu ŚDM. Oglądaliśmy także fragmenty filmu ,,Quo vadis" oraz jak i gdzie można czytać książki (np. skacząc ze spadochronem) Ponieważ nasze gimnazjum otrzymało okolicznościową pieczęć, uczestnicy spotkania mieli okazję otrzymać stemple na swoich egzemplarzach "Quo vadis".Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Wakacje już za nami - mamy nadzieję, że były one okazją do odpoczynku i regeneracji dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników naszego Gimnazjum. 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Tradycyjnie – mszą świętą w kościele parafialnym w Rzekuniu, a następnie akademią, podczas której społeczność szkolna przywitała wszystkich po wakacjach, ale też wspomniała bolesne chwile kart historii Polski w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pod hasłem: Był taki wrzesień – Jest taki wrzesień oddaliśmy cześć bohaterom, Polakom, którzy zginęli walcząc o to, by ojczyzna znów istniała, wolna, suwerenna, taka, o jakiej marzyli. Nie zabrakło też wspomnień lata i ciepłych słów powitania uczniów klas pierwszych. Mamy nadzieję, że Wasza liczna grupa szybko poczuje się częścią naszej szkoły. Po części oficjalnej – odbyła się pierwsza lekcja z wychowawcami, jak zawsze tego dnia – krótka i przyjemna, ale pełna wrażeń.„Nie mówimy żegnajcie, mówimy do zobaczenia”

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań nie tylko dla uczniów, to również moment refleksji nad tym, co w danym roku udało się osiągnąć, jak przebiegał proces dydaktyczny, wreszcie – jakie działania możemy uznać za sukces. Trzeba stwierdzić, że minione dziesięć miesięcy to czas wytężonej pracy, zakończonej licznymi sukcesami na polu sportowym, wychowawczym i naukowym. W tym roku uroczysta akademia zakończenia roku szkolnego 2015/2016 była pod hasłem: „Nie mówimy żegnajcie, mówimy do zobaczenia”. W tym dniu nasi gimnazjaliści po trzech latach żegnali szkołę. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klas III przekazali symbole szkoły uczniom klas II. Następnie Pani Dyrektor Magdalena Mieszkowska podziękowała wszystkim za wytężoną pracę w tym roku szkolnym, podsumowała najważniejsze wydarzenia oraz osiągnięcia. Przypomniała również wszystkim uczniom o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ale przede wszystkim życzyła udanych wakacji, pełnych niezapomnianych przygód oraz wrażeń. Podczas części oficjalnej uczniowie ze średnią powyżej 4,75 otrzymali nagrody książkowe, a absolwenci gimnazjum odebrali podziękowania za trzyletnią pracę na rzecz szkoły, osiągnięcia sportowe oraz 100 % frekwencję. Zostały również wręczone nagrody „Najlepszy Absolwent Gimnazjum 2015/2016”. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali w tym roku: Eliza Zalewska, Paweł Dąbkowski i Szymon Trzciński, a rodzice uczniów, listy gratulacyjne. Po spotkaniu ogólnym odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami, aby już we własnym gronie podsumować mijający rok, podzielić się wakacyjnymi planami i życzyć sobie udanego wypoczynku.Najlepszy absolwentOgnisko


Jaś i Małgosia

15 i 16 czerwca uczniowie ze szkolnego koła teatralnego sześć razy zagrali sztukę na podstawie baśni ,,Jaś i Małgosia" w oparciu o własny scenariusz. Ich dzieło obejrzeli rówieśnicy, także zaproszeni goście z klas 1-3 i 4-6 z pobliskiej Szkoły Podstawowej. Jednak odbiór przedszkolaków zaskoczył nawet samych występujących. Reakcja najmłodszej publiczności była tak spontaniczna i żywiołowa, że przeszła najśmielsze oczekiwania. Przedszkolacy jako gość honorowy tradycyjnie otrzymali drobne upominki i słodkości.


Zakończenie rozgrywek Szkolnej Ligii Piłki Halowej Chłopców

Szkolna Liga Piłki Halowej Chłopców trwała od 14 września 2015r. do 30 maja 2016r. W tym czasie drużyny chłopców z każdej klasy rozgrywali mecze w systemie „każdy z każdym”. W dniu 13 czerwca nastąpiło podsumowanie i uhonorowanie medalami trzech najlepszych drużyn.
I miejsce – drużyna z klasy III B skład 1
II miejsce – drużyna z klasy II A
III miejsce – drużyna z klasy II C.
Królem strzelców został Bartłomiej Jarnutowski z klasy III B.
Gratulujemy zwycięzcom a reszcie życzymy sukcesów w następnym roku.


Mistrzostwa powiatu

      MISTRZOSTWA POWIATU OSTROŁĘCKIEGO W LEKKIEJ ATLETYCE MŁODZIKÓW I JUNIORÓW MŁODSZYCH w Kadzidle 21.06.2016r. (rocznik 2000-2002)

III miejsce na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w sztafecie olimpijskiej:
Paweł Piendak, Piotr Sadłowski, Kacper Rybicki, Wiktor Nickiel

III miejsce na Mistrzostwach Powiatu Młodzików w sztafecie 4*100m.:
Miłosz Bębenek, Maciej Krasiewicz, Piotr Waniewski, Bartosz Żebrowski.
III miejsce na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w sztafecie 4*100m.:
Aleksander Pyskło, Hubert Księżyk, Wiktor Kamiński, Kacper Kamiński.

I miejsce Kacpra Rybickiego na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 200m.
I miejsce Piotra Waniewskiego na Mistrzostwach Powiatu Młodzików w biegu na dystansie 2000m.
I miejsce Piotra Sadłowskiego na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 1500m.
I miejsce Klaudii Szabłowskiej na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 100m.
II miejsce Kacpra Kamińskiego na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w biegu na dystansie 400m.
II miejsce Pawła Piendaka na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w pchnięciu kulą
III miejsce Macieja Dąbkowskiego na Mistrzostwach Powiatu Juniorów Młodszych w skoku w dal
III miejsce Julii Tofel na Mistrzostwach Powiatu Młodzików w skoku w dalWycieczka

      W dniach 8-10 czerwca nasi uczniowie mieli okazję podziwiać niepowtarzalne uroki ,,Szwajcarii Kaszubskiej". Mając na uwadze słowa: ,,cudze chwalicie, swego nie znacie" podziwiali zbiory Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, poznali jego historię; krajobrazy Kaszubskiego Parku Etnograficznego; panoramę z Wieżycy - punktu widokowego na Kaszubach (329 m ponad poziomem morza). Niezwykłą atrakcją okazało się też Muzeum Miniatur i Gigantów oraz przejazd kolejką. Ciekawym doświadczeniem była także lekcja języka kaszubskiego. Uczniowie mogli porównać odrębności językowe, kulturowe oraz środowiskowe Mazowsza i Kaszub, czego dowodem były własnoręcznie ulepione i przywiezione gliniane naczynia z Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. Jednak wycieczka ta nie byłaby do końca tak atrakcyjna, gdyby nie ognisko integracyjne oraz rozmowy do późnej nocy. W planach mamy już kolejny wypad za rok także w Polskę - chętnych chyba nie zabraknie.PaT–Ortografisko

      W piątek 3 czerwca b.r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne w szkolnym konkursie, który w tym roku przebiegał pod hasłem „PaT – Ortografisko” . nazwa PaT sugerowała, że w dyktandzie pojawi się wątek profilaktyki uzależnień. I tak też się stało. Najtrudniejszymi w pisowni wyrazami okazały się słowa: ponadtrzydziestoosobowy, gżegżółka, żmii, szałwii, szczeżui, szyi, orłosępy, abstynencji, jak również pisownia tytułów czasopism i nazw własnych.
W konkursie wzięło udział 15 osób, a najlepszymi , czyli tymi, którzy popełnili najmniej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, okazali się:
I miejsce – Natalia Dąbrowska – kl. I a
II miejsce – Kinga Filochowska – kl. I c
III miejsce – Zuzanna Chmielewska – kl. I c
                  Zuzanna Frydrych – kl. II b
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w PaT – Ortografisku za rok.„Cogito Ergo Sum”

      Po raz szesnasty, tym razem 1 czerwca, do Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu przybyli uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjów, aby wziąć udział w konkursie logicznego myślenia „Cogito Ergo Sum”. Ponieważ szkoła organizuje go we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Czerwinie, test przygotowała pani psycholog Alina Anna Żmudzińska, która pełniła również nadzór merytoryczny w czasie trwania konkursu.
Do walki o tytuł Mistrza Cogito stanęło 33 uczniów z 11 gimnazjów:
Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie
Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Goworowie
Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Publiczne Gimnazjum w Lelisie
Gimnazjum w Obierwi
Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce,
Gimnazjum nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół nr 3 w Ostrołęce
Zespołu Szkół nr 4, Gimnazjum nr 4 w Ostrołęce,
Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce
Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach
Zespołu Szkół w Ołdakach
Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu.
      Konkurs został uroczyście rozpoczęty o godzinie 9.00, po czym uczniowie udali się do klas, aby przez 60 minut zmagać się z zadaniami. Potem mogli odpocząć, a w tym czasie nauczyciele, pod nadzorem pani Aliny Żmudzińskiej, sprawdzali ich prace.
      Wszystko zwieńczyło wręczenie nagród przez fundatora p. Stanisława Godzinę – wójta gminy Rzekuń, p. Alinę Żmudzińską – psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Czerwinie i p. Magdalenę Mieszkowską – dyrektora Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Mateusz Klimaszewski - Gimnazjum nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół nr 3 w Ostrołęce
II miejsce – Paweł Domurad - Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach
III miejsce – Adam Dudziak - Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu
III miejsce – Michał Kotowski - Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce
Na wyróżnienie zasłużyli:
Zuzanna Frydrych - Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu
Martyna Pęza - Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce
Jakub Zduńczyk - Zespół Szkół w Ołdakach.
W rywalizacji szkół na podium stanęły:
1. Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu
2. Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach,
3. Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce
      Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy, a za rok spotkamy się po raz siedemnasty.Dzień Dziecka

      Nasi uczniowie często lubią podkreślać, że czują się młodzieżą, ale 1 czerwca chętnie nazywają się dziećmi i równie chętnie świętują. Dlatego po pięciu lekcjach udali się na boisko, aby oddać się rozrywce. Najpierw naprzeciw stanęły siatkarskie drużyny uczniów i nauczycieli – zacięty pojedynek zakończył się zadowalającym obydwie strony remisem. Następnie przedstawiciele każdej z klas popisywali się w konkursie wiedzy o szkole. W ścisłym finale III A pokonała I C. Potem wielu poszukiwaczy skarbów wyruszyło, aby znaleźć je na terenie szkoły. Wreszcie, liczni śmiałkowie postanowili wykazać się sprawnością w przelewaniu wody na czas, biegu z jajkiem, zjadaniu jabłek (bez użycia rąk) i wyścigu w workach. Poza tym w trakcie imprezy można było posilić się, o to postarali się rodzice i pracownicy szkoły. Czas zabawy minął szybko, zatem nasza młodzież będzie się mogła poczuć dziećmi dopiero za rok.
Szczególne podziękowania pragniemy skierować do Państwa Ireny i Zbigniewa Bałazych oraz Pana Krzysztofa Rycharskiego za życzliwość i wsparcie w przygotowaniu imprezy z okazji Dnia Dziecka.Dzień otwarty w Gimnazjum na Szkolnej

      25 maja otworzyliśmy gimnazjum dla uczniów klas VI z terenu naszej gminy. Goście mieli okazję obejrzeć prezentację o tym, jak toczy się życie w szkole, wzięli udział w teleturnieju matematycznym – „Postaw na milion” oraz quizach językowych, obejrzeli przestawienie profilaktyczne – „Na granicy możliwości”, obserwowali doświadczenia fizyczne i chemiczne, mieli możliwość zagłosowania w konkursie piosenki o złoty i srebrny mikrofon publiczności. Nasi przyszli uczniowie byli bardzo zadowoleni z tej formy poznania szkoły. Dzień otwarty zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Było to dla nas nowe doświadczenie, które na pewno powtórzymy."Maraton czytelniczy"

      W nocy z 20 na 21 maja 2016 r. uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w „ Maratonie czytelniczym”. Była to okazja do wysłuchania fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza czytanych przez panią Agnieszkę Majdecką ( Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu ) oraz panią Magdalenę Mieszkowską ( Dyrektora Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu ). Wspólne czytanie znacznie przybliżyło nam postać autora słynnej Trylogii oraz dało możliwość miłego spędzenia czasu.Turniej o puchar Dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego w piłce nożnej chłopców w Wojciechowicach.


W zawodach brało udział 8 drużyn piłkarskich.
Nasi uczniowie zajęli III miejsce.
Końcowa klasyfikacja:
I miejsce: Gimnazjum w Ołdakach
II miejsce: Gimnazjum W Miastkowie
III miejsce: Gimnazjum w Rzekuniu
Nasz skład:
Paweł Piendak, Łukasz Olszewski, Kacper Szwed, Bartłomiej Jarnutowski, Krystian Fidóra,
Piotr Waniewski, Michał Małkowski, Przemysław Lebieusz, Kacper Rybicki, Bartosz Głażewski.
Gratulujemy!!!Freestyle Footbal

      W piątek 20 maja 2016 r. mogliśmy być świadkami niecodziennego widowiska. Nasze gimnazjum odwie - dził Adrian Duszak, fina-lista kilku prestiżowych turniejów, m.in. Czwarty Zawodnik Mistrzostw Polski 2015 Freestyle Footbal. Występ Adriana skupił na naszej sali gimnastycznej prawie całą społeczność uczniowską. Wszystko to za sprawą projektu: Nauka Dryblingu z Future is Now GRAJ PIĘKNIE, w którym zapewne po takim pokazie znajdą się również nasi gimnazjaliści.Regionalny Przegląd Chórów w Warszawie

      Regionalny Przegląd Chórów w Warszawie 14.05. 2016r. Chór Dziew - częcy przy Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsuds - kiego w Rzekuniu brał udział w Przeglądzie Chórów Regionu Warszaw - skiego w ramach Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Dziewczęta wyśpiewały Srebrne Pasmo w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych. Zaprezentowały 3 utwory: pieśń kurpiowską „ Po cóżeście kawalerzy przyśli” , utwór „Ping Pong” skomponowany specjalnie na potrzeby przeglądu oraz utwór z popularnej bajki - „Reksio”. Gratulujemy!OTWARTE MISTRZOSTWA OSTROŁĘKI W LEKKIEJ ATLETYCE JUNIORÓW MŁODSZYCH
(rocznik 1999-2000)


I miejsce Eryka Krupy w biegu na dystansie 200m.
I miejsce Piotra Sadłowskiego w biegu na dystansie 1500m.
II miejsce Pawła Piendaka na dystansie 800m.
III miejsce Kacpra Kamińskiego na dystansie 400m.

GRATULUJEMY!!!OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH

„Warunkiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa
      jest podnoszenie poziomu kultury języka w przestrzeni publicznej”
         Maria Pańczyk – Pozdziej

      Pod hasłem „Ojczysty – dodaj do ulubionych” w dniu 13 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły zmagali się z testem poprawnej polszczyzny, który został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. A byli to: Zuzanna Chmielewska, Natalia Mróz, Julia Tofel, Karolina Dąbkowska, Krzysztof Załęski, Jakub Bednarczyk. Warto wspomnieć, że wcześniej odbyły się szkolne eliminacje, w których pod okiem polonistów wyłoniono ww. młody zespół ekspertów w dziedzinie poprawności językowej.
     W I edycji tego konkursu Natalia Mróz oraz JuliaTofel zajęły ex aequo II miejsce. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w niedzielne południe 8 maja 2016r. w OCK w Ostrołęce. Oprócz relacji z konkursu wszyscy uczestnicy ostrołęckiego spotkania z językiem ojczystym mogli wziąć udział w teście poprawnej polszczyzny i sprawdzić swoje umiejętności językowe. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Był to element kampanii społeczno - edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków, jak również ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, propagowania dbałości o poprawność języka, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest bowiem wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o jego poprawność i piękno.
     Organizatorzy już dziś zapraszają do wzięcia udziału w II edycji tego konkursu, a my gratulujemy wysokiej kultury języka Natalii i Julii.„Na granicy możliwości” w finale XVI Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich

       PaT – owski spektakl teatralny w wykonaniu uczniów naszej szkoły spodobał się jury XVI Mazowiec-kiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Nasz teatr o nazwie PAT – TERN zaprezentował się na deskach Ostrołęckiego Centrum Kultury 5 maja 2016r. Wystąpiły tu amatorskie teatry dziecięce (szkoła podstawowa) oraz młodzieżowe (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne). Uczestników festiwalu oceniało jury w składzie: Sebastian Dudała (aktor), Dawid Dziarkowski (aktor) oraz Andrzej Popiel (aktor). Zostaliśmy zwycięzcami konkursu wespół z Teatrem "Promyki Dziesiątki" ze spektaklem "Nad Narwią" (Szkoła Podstawowa nr 10 w Ostrołęce). Jury zwróciło uwagę na ciekawe kreacje postaci, szczególnie matki, zagranej przez Zuzannę Lenkiewicz oraz mocny wokal prezentowanych piosenek z musicalu „Metro”. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić dyplomami czterech wykonawców za zdolności aktorskie: Igora Romanowskiego (Teatr "Promyki Dziesiątki" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce, Zuzannę Lenkiewicz - Teatr "Pat-Tern" z Gimnazjum w Rzekuniu, Wiktorię Kubeł i Piotra Łępickiego - Grupa Teatralna "Posłani" ze Szkoły Podstawowej w Łęgu Starościńskim. Jako laureaci weźmiemy udział w finale, który odbędzie się w dniach 11-12 czerwca w Garwolinie. Emocje aktorów sięgnęły zenitu, ale przede wszystkim pełni nowych pomysłów, zainspirowani przez jury, będą kontynuować swą pracę nad warsztatem, by godnie zaprezentować się w Garwolinie.225. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

       225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy 29 kwietnia w piątek. Uroczystość uświetnili: Ksiądz proboszcz ppłk. Jan Mrowca, Sekretarz Gminy Bożena Jaskól-ska, Dyrektor Zakładu Obsługi Gminy Marian Grzegorczyk, przedstawiciel Rady Rodziców Sławomir Rulka. Po słowach wstępu dyrektor Magdaleny Mieszkowskiej, nawiązujących do historii Konstytucji Majowej, uczniowie klas drugich zaprezentowali część artystyczną. Na początku miała miejsce scena rozbioru Polski. Trzej zaborcy w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego podzielili Polskę na trzy części. Następnie uczniowie przypomnieli burzliwe koleje historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Całości akademii dopełniły piosenki chóru szkolnego oraz odczytane słowa Jana Pawła II podkreślające doniosłość i dumę z powstałego dokumentu. I tak oto rozpoczęliśmy majowe świętowanie...DZIEŃ PROFILAKTYKI W GIMNAZJUM W RZEKUNIU

       W dniu 26 kwietnia plan lekcji w rzekuńskim gimnazjum nieco zaskoczył uczniów. Tradycyjne lekcje zostały zastąpione warsztatami profilaktycznymi. We współpracy z policją został zrealizowany projekt, oparty na działaniach funkcjonującego w szkole od bieżącego roku szkolnego PaTPortu. W ramach Dnia Profilaktyki uczniowie uczestniczyli w następujących warsztatach:
- Wystąpienia publiczne - które poprowadził ks. Tomasz Trzaska
- Profilaktyka uzależnień w szkole – o której mówił podkom. Sylwester Marczak
- Samoobrona – poprowadzona przez asp. Roberta Stypińskiego
- Bezpieczeństwo na drodze – które prezentował za pomocą symulatora jazdy motorem mł. asp. Tomasz Żerański
- Pierwsza pomoc przedmedyczna – przygotowana przez Szkołę Promocji Zdrowia z II LO w Ostrołęce.
- Odpowiedzialność karna młodzieży przygotowane przez asp. Bożenę Piersa
      Gimnazjaliści działający w programie Profilaktyka a Ty zaprezentowali przedstawienie teatralne pt.: „Na granicy możliwości”. Sami napisali scenariusz sztuki, a do premiery przygotowywali się pod kierunkiem p. Grażyny Majkowskiej. Spektakl wyróżniła zastosowana konwencja groteski, wzbogacona piosenkami z musicalu „Metro” oraz elementami tańca. Emocje, które towarzyszyły zarówno aktorom, jak i odbiorcom przedstawienia, skłoniły do refleksji nad przyczynami uzależnień. W kolejnej części Dnia Profilaktyki uczniowie uczestniczyli też w dyskusji o uzależnieniach. Poprowadził ją ks. Wojciech Rzepa na podstawie filmu, pt.: „Uzależnienia”, nakręconego również przez uczniów naszej szkoły.
      Na zakończenie tego pełnego emocji dnia młodzież zatańczyła ulubioną „Belgijkę” oraz żarliwie dopingowała kolegów w turnieju piłki siatkowej: uczniowie – dorośli. Warto wspomnieć, że dorośli, w składzie: nauczyciele i policjanci, wygrali! W Dniu Profilaktyki uczestniczyła też młodzież z PaTPortu w Obierwi wraz z opiekunem.
Dyrektor Gimnazjum Magdalena Mieszkowska serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w działania.SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK!

       Sukcesem uczennic naszej szkoły zakończył się XXII Konkurs Recytatorski Poezji Cypriana Kamila Norwida, który tradycyjnie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Ostrołęce. Zainteresowanie konkursem było duże. Szkolne eliminacje wyłoniły reprezentantki Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. A były to: Zuzanna Frydrych (kl. II b), Julia Kopeć (kl. I b), Patrycja Zyśk (kl. I c). Wszystkie recytatorki przedstawiły profesjonalne interpretacje utworów C. K. Norwida. Jury postanowiło wyróżnić dwie recytacje z naszej szkoły. II miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Frydrych z utworem „Źródło”, natomiast III miejsce przyznano Julii Kopeć, recytującej „Ciemność”. Serdecznie gratulujemy!LAS PEŁEN ENERGII!

       Pod tym hasłem uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum w poniedziałek 11 kwietnia zamiast tradycyjnych lekcji odbyli niezapomnianą lekcję ekologii. Odbyła się ona w lesie, w pobliżu Borawego Kolonii, a polegała na sadzeniu lasu. Młodzi entuzjaści leśnej rekreacji szybko zorientowali się, że aby miło spędzać czas w lesie, trzeba się sporo napracować. Pierwszą lekcję o leśnej gospodarce drewnem oraz o nauce sadzenia lasu poprowadził pan leśniczy Krzysztof Olejniczak, gospodarz terenu Nadleśnictwa Ostrołęka gminy Rzekuń. Druga lekcja miała czysto praktyczny charakter: fizycznej pracy sadzenia małych świerków. Tu chłopcy sprawdzili swoje siły przy kopaniu dołków pod sadzonki, a dziewczęta precyzję odmierzania 150cm odległości pomiędzy sadzonkami oraz odpowiedniego ich ułożenia i zasypania. Pod czujnym okiem pracowników nadleśnictwa las został posadzony, a za pół roku okaże się, czy właściwie… Mamy nadzieję, że tak, ponieważ wszyscy wyrazili chęć przyjazdu po bożonarodzeniowe drzewko za 10 lat właśnie tutaj.
Lekcja trzecia połączona była z rekreacją, na którą młodzież czekała już od rana, mianowicie – z ogniskiem. W przepięknej scenerii w Kamiance nad rzeką Narew już czekał na wszystkich smaczny posiłek, ognisko, pieczenie kiełbasek i krótki wykład na temat źródeł energii i pracy polskich elektrowni oraz ważnych znaków i telefonów. W ramach zadań dodatkowych chętnie wziął udział w prezentacji przebrany w roboczy strój mister energetyk, czym wzbudził szczególne zainteresowanie koleżanek.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali drobne upominki od sponsora imprezy, którym była PGE Dystrybucja Oddział w Ostrołęce. Organizatorom imprezy serdecznie dziękujemy, a szczególnie Pani Iwonie Siwik oraz pozostałym przedstawicielom Rejonu Energetycznego w Ostrołęce z panem dyrektorem Kazimierzem Murawskim na czele. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy też w stronę Nadleśnictwa Ostrołęki, Wójta Gminy Rzekuń oraz Pani Dyrektor – za wyjątkową lekcję w terenie. Mamy nadzieję, że spotkamy się również w kolejnych latach!"Cross Szalonego Kurpsia"

       W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. z grupą młodzieży z naszego gimnazjum uczestniczyliśmy w ciekawej imprezie biegowej "Cross Szalonego Kurpsia", zorganizowanym przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości " Arkadia ". Pomimo że nie udało nam się stanąć na podium to postawę uczestników należy wyróżnić i pochwalić. Tym bardziej, że dla wielu z nich był to debiut. Cieszy nas fakt, że młodzież w taki właśnie sposób chce spędzać wolny czas. Oprócz biegania i kibicowania skorzystali z takich atrakcji jak masaż czy loteria z nagrodami. Aż pięciu osobom z naszej ekipy dopisało szczęście. Już teraz wiele z nich deklaruje chęć udziału w kolejnych biegach, więc czekamy na epidemię biegania. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaciśnięte kciuki.CHÓRZYSTKI W FILHARMONII NARODOWEJ

1 kwietnia 2016r. chórzystki z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Rzekuniu pojechały do Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncert muzyki chóralnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Honorowy patronat nad koncertem objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Episkopatu Polski.
Wyjazd do Filharmonii Narodowej to nagroda dla chórzystek za zdobycie brązowego kamertonu na XXXV Ogólnopolskim konkursie Chórów a’ Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, którą ufundował Wójt Gminy Rzekuń Pan Stanisław Godzina.
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego zaprezentował utwory kompozytorów polskich pochodzące z różnych epok:
- Gaude Mater Polonia: sł. Wincenty z Kielczy, opracowanie Teofil Klonowski;
- Stanisław Moniuszko: Msza łacińska Des – dur;
- Krzysztof Penderecki: Agnus Dei;
- Henryk Mikołaj Górecki: Totus Tuus op.60;
- Józef Świder: Czego chcesz od nas Panie;
- Mikołaj Zieleński: Magnificat.
Koncert w Filharmonii Narodowej dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.Powitanie wiosny

Nadejście wiosny to czas zmian, więc w pierwszym jej dniu zajęcia musiały wyglądać inaczej niż zazwyczaj. Zaczęło się od zamieszania (w pełni kontrolowanego) w planie lekcji. Nauczyciele poszli do innych klas niż powinni, prowadzili zajęcia z przedmiotów często odległych od ich kwalifikacji i … sympatii. Jednak udowodnili, że dobry nauczyciel (a innych przecież nie mamy) poradzi sobie z wszelkimi zadaniami, przed którymi się go postawi.
      Po czterech nietypowych godzinach nastał czas rywalizacji. Można było wykazać się intelektem bądź tężyzną fizyczną. Część uczniów uczestniczyła w Gimnazjadzie (wzorowanej na telewizyjnej Familiadzie), popisując się wiedzą z różnych dziedzin i bawiąc się przy tym znakomicie. Pozostali brali udział w konkursach i rozgrywkach sportowych. Emocji było co niemiara – zawodnicy dawali z siebie wszystko, kibice nie szczędzili gardeł. Zwycięzcom wszelkich konkursów gratulujemy, doceniamy wysiłek pokonanych, a wszyscy po trosze żałujemy, że wiosna przychodzi tylko raz do roku.ZANIM ZAŚPIEWASZ CHOPINA

15 marca 2016r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Ostrołęce odbyła się VII edycja konkursu „Zanim zaśpiewasz pieśń Chopina”. Uczestnicy przesłuchań przygotowywali dwie pieśni: jedną autorstwa Zygmunta Noskowskiego do słów Marii Konopnickiej wybraną ze zbioru „Pory roku” oraz drugą dowolną piosenkę polską. Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Prezentacjom towarzyszyły ogromne emocje, zwłaszcza że młode wokalistki śpiewały pieśni powstałe ponad 100 lat temu. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice: Gabriela Gniazdowska, Julia Kopeć i Olga Kiersnowska. Uczennica klasy III a Gabriela Gniazdowska otrzymała II nagrodę, a Julia Kopeć z kl. I b została wyróżniona. Patronat honorowy nad konkursem objął Kurator Mazowiecki, a nagrody ufundował Prezydent Miasta Ostrołęka.Sukcesy recytatorek

Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce wśród wielu imprez związanych ze świętem patronki zorganizowało także Konkurs Recytacji Poezji Wojny i Okupacji „Pamięci Inki”. 25 lutego naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice i pozostawiły po sobie jak najlepsze wrażenie. Znalazły się pośród pięciu nagrodzonych osób. Zuzanna Frydrych z klasy II B (wybrała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pokolenie”) zdobyła I nagrodę, Julia Tofel z klasy III A (wiersz Barbary Postawy „Inka”) i Patrycja Zyśk z klasy I C (wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Na rozwiązanie Armii Krajowej”) zostały wyróżnione. Gratulujemy i żałujemy, że nie przyznawano nagród drużynowych… Warto jeszcze dodać, że organizatorzy zaprosili wszystkie nagrodzone uczennice na uroczyste obchody Dnia Patrona Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce, które odbędą się 1 marca. Otrzymają wówczas nagrody i będą miały okazję jeszcze raz zaprezentować swoje zdolności deklamatorskie.I Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Wójta Gminy Rzekuń

W sobotę 20 lutego 2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu odbył się I Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Wójta Gminy Rzekuń. Na zaproszenie trenera Wiesława Ciaka odpowiedziały najmocniejsze drużyny z sąsiednich miejscowości: Zespół Szkół nr 3 w Ostrołęce, Gimnazjum w Kadzidle i Gimnazjum w Dylewie. Celem turnieju było promowanie zasad współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji oraz podnoszenie siatkarskich umiejętności technicznych. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Rzekuń pan Stanisław Godzina, który był fundatorem nagród. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała pani dyrektor Magdalena Mieszkowska. Po przywitaniu zaproszonych drużyn wraz z trenerami, pan Wiesław Ciak przedstawił w skrócie przepisy obowiązujące podczas turnieju. We wszystkich spotkaniach sędziowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Justyna Sokołowska. Mecze rozgrywane były systemem ,,każdy z każdym'' do dwóch wygranych setów. Okrzyki i doping nie tylko budowały odpowiednią atmosferę spotkań, ale także mobilizowały zawodników do jeszcze większego wysiłku. Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o każdy punkt. Dwa wygrane mecze z Dylewem i Kadzidłem dawały rzekunianom szansę gry o komplet punktów, a tym samym zwycięstwo. Po bardzo zaciętej walce z Gimnazjum nr 3 z Ostrołęki w pierwszym secie, zawodnicy z Rzekunia wygrali znaczną przewagą punktową. Tym samym zostali liderami turnieju. Po ostatnim gwizdku zapanowała wielka radość wśród zwycięzców, trenera i wiernych kibiców. Po zakończonej rywalizacji drużyny otrzymały dyplomy oraz puchary z rąk wójta Stanisława Godziny. Zawodnicy z trzech pierwszych zespołów zostali wyróżnieni medalami, a dekoracji dokonała sekretarz gminy Rzekuń Pani Bożena Jaskólska.


Wyniki turnieju:
Rzekuń – Dylewo 2:1 (25:15) (22:25) (15:6)
Kadzidło – Nr 3 Ostrołęka 2:0 (25:15) (25:21)
Nr 3 Ostrołęka – Dylewo 2:1 (29:27) (23:25) (15:13)
Rzekuń – Kadzidło 2:0 (25:19) (25:21)
Kadzidło – Dylewo 2:0 (25:23) (25:23)
Rzekuń – Nr 3 Ostrołęka 2:0 (25:23) (25:13)

Kolejność drużyn w turnieju:
1 miejsce Gimnazjum w Rzekuniu 6pkt.
2 miejsce Gimnazjum w Kadzidle 5pkt.
3 miejsce Gimnazjum Nr 3 w Ostrołęce 4pkt.
4 miejsce Gimnazjum w Dylewie 3pkt.

Skład drużyny Gimnazjum w Rzekuniu:
Paweł Piendak, Hubert Księżyk, Bartłomiej Jarnutowski, Łukasz Olszewski, Maciej Dąbkowski, Wiktor Nickiel, Dawid Pawłowski, Michał Cherubin, Jakub Trawiński, Kacper Szwed, Jakub Bednarczyk, Bartosz Małkowski.Walentynkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

  Dnia 19 lutego2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się II Walentynkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Goworowo. Turniej skierowany był do uczniów ze szkół podstawowych i dziewcząt z gimnazjum. Na zaproszenie gospodarzy odpowiedziało 5 drużyn. Otwarcia turnieju dokonali: dyrektor Zespołu Szkół w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński, Wójt Gminy Goworowo Pani Małgorzata Kulesza oraz reprezentujący władze powiatowe Pan Antoni Mulawka. Mecze rozegrano systemem ,,każdy z każdym'' po wcześniejszym losowaniu, czas gry 2 x 10 minut z 5 minutową przerwą. Należy podkreślić, że poziom rozgrywek był bardzo wyrównany, a uczestnicy mocno angażowali się w grę i reprezentowali wysoki poziom. Turniej dostarczył zarówno zawodniczkom, trenerom jak i zgromadzonym kibicom wiele pozytywnych emocji. W klasyfikacji końcowej nasz zespół pod opieką pani Justyny Sokołowskiej w składzie: Julia Borkowska, Ewelina Łój, Patrycja Kupis, Zuzanna Chmielewska, Magdalena Marzewska, Kamila Drężek, Natalia Dąbrowska i Paulina Ochtera zdobył zaszczytne II miejsce. Życzymy dziewczętom kolejnych sportowych sukcesów.


„Valentine Song”

  19 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Valentine Song” dla szkół gimnazjalnych, w którym uczennica klasy III A, Gabriela Gniazdowska, wyśpiewała 1. miejsce. Za piękne wykonanie piosenki Celine Dion pt. „I surrender”, uczennica otrzymała tytuł laureata, a także nagrody rzeczowe, tj. kurs języka angielskiego, tablet i słownik.


PaT – owskie warsztaty teatralne

     

  W czwartkowy feryjny poranek 4 lutego 2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach teatralnych, które odbyły się w ramach działań PaT. Zajęcia poprowadził student warszawskiej PWST Bartosz Mikulak. W trakcie zajęć młodzież ćwiczyła dykcję, ruch w przestrzeni, koncentrację, wyrażanie emocji. Pod czujnym okiem aktora pracowano nad interpretacją głosową tekstu scenariusza sztuki teatralnej o tematyce profilaktyki uzależnień pt.: „Na granicy możliwości”. Jest to autorski pomysł szkolnej grupy PaT. Najciekawszym momentem spotkania była praca na scenie, początkowe ustawianie sytuacji, dzielenie się wizjami reżyserskimi i wybór konwencji, która będzie dominowała w przedstawieniu. Humor i zaangażowanie uczestników przełamały początkową tremę, a w kuluarach rozwinęły się dyskusje o zawodzie aktora.Półkolonie w Gimnazjum w Rzekuniu

      W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbyły się półkolonie „Radość wiary 2016” zorganizowane kolejny raz przez miejscową Parafię i Gimnazjum w Rzekuniu pod kierunkiem ks. Wojciecha Rzepy.       Półkolonie – zgłoszone i zatwierdzone przez Kuratora Mazowieckiego – zgromadziły 45 gimnazjalistów, którzy razem z wychowawcami Małgorzatą Lubecką, Agnieszką Majewską i Justyną Sokołowską, aktywnie i interesująco spędzili wspólnie pięć dni. Wśród wielu zajęć oferowanych uczestnikom tego wypoczynku był wyjazd do Białegostoku na tor kartingowy, wyjazd na basen, kręgielnię i do McDonald's w Ostrołęce, wyjazd do Olsztyna do Obserwatorium i Planetarium, dyskoteka oraz zajęcia moderowane przez harcerzy ZHR dwu rzekuńskich drużyn.       Ogromna ilość emocji i wrażeń towarzyszyła gimnazjalistom wsiadającym na gokarty na krytym torze kartingowym w Białymstoku, który usytuowany jest na dolnym parkingu galerii handlowej na Zielonych Wzgórzach w tym mieście. Huk silników, zapach spalin, a także prędkość i wiraże wykonywane na trasie, nawet u najbardziej wyważonych i wzorowych uczennic – nie mówiąc już o chłopakach – wywoływały wypieki na twarzy i szybsze bicie serca.       Wtorek to wyjazd na basen oraz kręgielnię w Parku Wodnym „AQUARIUM” w Ostrołęce. Dwugodzinny pobyt w tym ośrodku miejskim przyniósł odpoczynek i relaks. Jego zwieńczeniem był wspólny wyjazd całej grupy do restauracji.       Kolejny dzień to autokarowy wyjazd do Olsztyna, gdzie najpierw w Obserwatorium obejrzeliśmy wystawę astronomiczną zawierającą m.in. zegar radiowy odbierający sygnały czasu słonecznego, zegar wahadłowy Shortta oraz pracownię promieniowania kosmicznego. Następnie w niedalekim Planetarium wzięliśmy udział w pokazie nieba nad Warmią oraz obejrzeliśmy fulldomowy film „Nasz Wszechświat” będący kosmiczną podróżą, rozpoczętą w najbliższym otoczeniu Ziemi, aby następnie udać się dalej, do obszarów, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej.       Tłustoczwartkowe popołudnie, którego głównym motywem była dyskoteka, rozpoczęliśmy od oficjalnego podziękowania, wypróbowanym już od lat, dobroczyńcom i sponsorom półkolonii. Dokonał tego – w imieniu uczestników i organizatorów – Ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Wręczył on także Dyplomy Uznania dla szczególnie zasłużonych wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum.       Ostatni dzień półkolonii to zajęcia moderowane przez harcerskich profesjonalistów z dwu rzekuńskich drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Już sama obecność umundurowanych druhów wniosła jakieś poczucie solidności i pewności na dobrą zabawę. I tak rzeczywiście się stało. Trzygodzinne zajęcia, wśród których były zabawy integracyjne, gry zespołowe czy podchody dostarczyły naprawdę dużo niezapomnianych wrażeń. Nie był to w żadnym wypadku czas zmarnowany.       Uczestnictwo w półkoloniach – z całą wielością atrakcji – było dostępne dzięki życzliwości wielu ludzi. To właśnie wsparcie osób prywatnych oraz instytucji pozwoliło na zrealizowanie tak atrakcyjnego programu. W imieniu uczestników półkolonii szczere dziękujemy Wójtowi Gminy Rzekuń, Prezydentowi Miasta Ostrołęka, Galerii Bursztynowa w Ostrołęce, a także Panu Krzysztofowi Rycharskiemu oraz Państwu Irenie i Zbigniewowi Bałazym. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli uczestnicy mogli nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także otrzymać coś do jedzenia w czasie pobytu na półkoloniach i „na wynos” do domu.

Serdecznie dziękujemy.

W teatrze PaT

W pierwszy weekend ferii zimowych, z 29 na 30 stycznia odbyło się spotkanie integracyjne rzekuńskiego PaTPortu, któremu patronowało hasło: „W teatrze PaT wyrażam siebie”. Warto przypomnieć, że PaT to skrót od programu Profilaktyka a Ty, który od tego roku nasza szkoła realizuje w porozumieniu z policją i przy współpracy z samorządem gminy Rzekuń.

W spotkaniu wzięło udział 22 uczniów, a wśród nich 12 członków grupy PaT. W programie spotkania znalazły się ciekawe propozycje zajęć, które niezwykle zbliżyły młodzież, a były to: gry zespołowe i zabawy sportowe, oglądanie filmów krajowych grup PaT oraz filmiku z konkursu szkolnego na fotoreportaż: "Ja, Ty, My, Moi rówieśnicy a Profilaktyka uzależnień", warsztaty dziennikarskie, nauka tańca „ulicznego”. Uczniowie ułożyli scenariusz własnej sztuki teatralnej o tematyce profilaktyki uzależnień pt.: „Na granicy możliwości”. Wszyscy spędzili ten czas bardzo energetycznie, w zaangażowaniu, we wspaniałych humorach i w bliskości ważnych rozmów. Przed nami spotkanie z aktorem w warsztatach teatralnych 4 lutego w godzinach: 9-13.

Nasi partnerzy

                 

CSS Templates